Ľudovít Kaník zostal ministrom aj po včerajšom návrhu na jeho odvolanie. K tomu by bolo potrebných aspoň 76 hlasov, za jeho odchod však hlasovalo len 63 poslancov. Vlani v decembri Smer tiež žiadal Kaníkovu hlavu, vtedy bolo za jeho odchod z vlády o troch poslancov viac. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Politické strany, ktoré držia ministra Kaníka vo funkcii, sa nemusia obávať, že na to doplatia. Tlak verejnej mienky je totiž slabý. Myslia si to politickí analytici. Podľa nich, ak by minister v inej krajine západnej Európy neplatil odvody, už by odišiel sám. Ani jeden z nich by si vraj netrúfal zobrať na zodpovednosť klesajúce preferencie svojej strany, či straníckych partnerov. Analytici však priznávajú, že u nás je v tomto situácia neštandardná a ešte asi dlho bude.
"Verejnosť sa už zmierila s tým, že politici za svoje hriechy nie sú potrestaní," myslí si sociológ Pavel Haulík. Podľa neho by v demokratických krajinách stačila desatina tlaku, aký je dnes na Kaníka a minister by odišiel buď dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Je len na občanoch, ako sa k problémom postavia a médiá podľa Haulíka nemôžu robiť viac ako poukazovať na chyby politikov a ani viac nerobia.
Politológ Miroslav Kusý je presvedčený, že Kaník by v štandardnej demokracii a strane odišiel, lebo "by mu to vlastná strana zazlievala". Verejná mienka podľa neho u nás nikdy nepodrží médiá, ktoré si plnia svoju úlohu a informujú o prešľapoch politikov. "Verejnosť rezignovala na prejavy nespokojnosti," myslí si Kusý.
Politológ Ľuboš Kubín povedal, že za normálnych okolností by už prvá várka informácií o Kaníkových problémoch s odvodmi stačila na to, aby odišiel. "Z hľadiska politickej kultúry by mal odstúpiť už na začiatku celej kauzy," myslí si Kubín.
"U nás ho vo funkcii drží najmä to, že je akýmsi stelesnením reformy a sám chce zostať vo funkcii práve preto, aby ju dokončil," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho je tlak na odchod z funkcie veľký, ale vzhľadom na situáciu na Slovensku je len na Kaníkovi, či odíde.
Anketa
Mal by odstúpiť?
Slovenské herecké osobnosti už kauza neplatenia odvodov ministrom Ľudovítom Kaníkom nebaví, a preto ju prestali podrobnejšie sledovať. Väčšina z nich však odporúča Kaníkovi, aby sa nad sebou zamyslel.
MILAN LASICA, herec: "Nesledujem to a neviem, o čo ide. Viem len, že na základe reformy tí, ktorí teraz idú do dôchodku, sú na tom oveľa lepšie ako ja, ktorý som išiel pred piatimi rokmi. To však nemá nič spoločné s jeho odvolávaním."
RASŤO PIŠKO, humorista: "Vôbec to nesledujem, ale podľa mňa by mala možno odstúpiť celá vláda aj parlament."
STANISLAV DANČIAK, herec: "Meter by mal platiť na každého rovnako. Nechcem sa však v tomto prípade prikláňať ani na jednu stranu, lebo do tohto až tak nevidím, ale aj preto, lebo je to také populistické, slovenské. Je to podľa mňa hlavne útok opozície a Fica."
MATEJ LANDL, herec: "Nesledujem to pozorne, ale ak mu skutočne odpustili penále rovnako regulárne ako iným podnikateľom, tak by nemusel odstupovať. Ak však mal problémy s odvodmi počas úradovania vo funkcii, tak je to otázka na jeho morálku a mal to zvážiť."
BORIS FARKAŠ, herec: "Mňa na tom irituje to, že aj keď sa hovorí o jeho problémoch, tak nekoná a nie je ochotný tieto veci zaplatiť. Určite by sa mal nad sebou zamyslieť. Najhoršie je, že ministri a politici sú vzorom pre občanov a občania sú nespokojní s tým, že oni sú trestaní a politici nie."
MARIÁN SLOVÁK, herec: "Každý občan by mal plniť povinnosti, či je to minister, alebo poslanec a ak tak nerobí, tak existujú sankcie. Politik by z tohto mal aj pre seba vyvodiť závery."
STANISLAV RADIČ, humorista: "Odvody sa majú platiť, to je tak, ja sa o to tiež snažím. Viac vám neviem povedať, lebo nemám viac podrobnejších informácií, ale neplatiť odvody je určite chyba a je jedno, kto ju urobí." (rk)
Ako to bolo s Kaníkovými odvodmi
Odvody do Sociálnej poisťovne
Ľudovít Kaník požiadal 1. februára 2002 pobočku Sociálnej poisťovne v Žiari nad Hronom o odpustenie penále 263 408 korún v rámci generálneho pardonu.
Žiadosť poisťovni doručil deň po pôvodnom termíne.
Túto podmienku však splnil vďaka tomu, že poisťovňa termín na podávanie žiadosti spätne predĺžila. Urobila to 25. septembra, päť dní po parlamentných voľbách.
Nesplnil však ďalšiu podmienku, aby k žiadosti priložil aj potvrdenie o uhradení trov exekútorovi. To dostala pobočka až po predĺženom termíne a mesiac potom, ako o odpustení penále rozhodla.
Odvody úradu práce
Na odpustenie penále využil aj generálny pardon Národného úradu práce. Pardon vyhlásil NÚP tesne po voľbách v roku 2002. O odpustení penále 33 233 a 5681 korún Kaníkovým firmám rozhodlo predstavenstvo NÚP 2. decembra 2003, teda v čase, keď mu už predsedal ako minister. Kaník sa obhajuje tým, že penále odpustili plošne všetkým podnikateľom, ktorí splnili podmienky.
Ďalšie penále vo výške 57-tisíc nemusel úradu práce zaplatiť, pretože exekútor ho nestihol vymôcť v zákonnej lehote tri roky. Kaník pôvodne dlhoval úradu 140-tisíc, ale časť dlhu zaplatil, zostalo len nevymožiteľných 57-tisíc. Podľa slov exekútora, ktorý nechcel byť menovaný, ale má skúsenosti s vymáhaním poistného pre úrady práce, neplatiči často predlžovali termín tak, že sa "zaviazali - budeme platiť, nedajte nás na exekúciu, alebo sa dohodli na splátkach, začali splácať a keď prešla trojročná lehota, prestali platiť a už to od nich nikto nevymohol, lebo sa to nedalo".
Zdravotná poisťovňa
Ministrova manželka a konateľka spoločnosti Kaník a spol. požiadala v novembri 2002 Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o odpustenie penále spolu vo výške 123-tisíc. Stalo sa to až potom, ako bol Kaník vymenovaný do funkcie ministra.
Podľa denníka Pravda firma Kaník a spol. od októbra 2002, keď už bol Kaník ministrom práce, opakovane meškala s platením odvodov do Všeobecnej zdravotnej poisťovne niekedy aj štyri mesiace, čím porušovala zákon. (haj, sp)
Politici, ktorí odstúpili, a nemuseli
Britský minister vnútra David Blunkett odstúpil minulý rok z funkcie po tom, ako sa zistilo, že pravdepodobne pomohol zlegalizovať pobyt filipínskej opatrovateľke. "Ak existuje pocit, že vydanie víz bolo urýchlené, potom z toho musím vyvodiť zodpovednosť," povedal minister a podal demisiu. Nezávislé vyšetrovanie ukázalo, že z jeho úradu skutočne odišli e-maily a faxy, ktoré sa žiadosťou pestúnky Leoncie Casalme zaoberali s poznámkou "trošku rýchlejšie". Jeho protivníci považovali nevidomého labouristu a blízkeho spojenca premiéra Tonyho Blaira za dobrého ministra, tvrdého chlapíka nemilosrdného v otázkach terorizmu.
Generálny guvernér Austrálie Peter Hollingworth v roku 2003 odstúpil z postu zástupcu kráľovnej Alžbety II. v Austrálii. Dôvodom bolo, že čelil žalobe, že v 60. rokoch, keď pôsobil ako duchovný, znásilnil ženu. Hollingworth obvinenia odmietal a súd mu dal za pravdu, guvernér Austrálie sa napriek tomu rozhodol odstúpiť. Čelil aj ďalšiemu obvineniu, že vo funkcii brisbanského arcibiskupa v 90. rokoch údajne chránil kňaza zapleteného do pedofilného prípadu. 68-ročný politik zdôvodnil rezignáciu tým, že nechce podkopávať autoritu úradu guvernéra.
Európska komisia na čele s Jacqom Santerom podala v roku 2001 kolektívnu demisiu po tom, čo správa osobitného výboru poukázala na vážnu zodpovednosť komisie za prípady zlého hospodárenia, sprenevery a iné podvody.
Britský minister pre Severné Írsko Peter Mandelson podal v roku 2001 demisiu po tom, čo čelil obvineniam, že nelegálne vybavil britský pas indickému miliardárovi a ten dal na odplatu štedrý dar Dómu milénia, ktorému Mandelson šéfoval.
Francúzsky minister financií Dominique Strauss-Kahn odstúpil v roku 1999, pretože proti nemu začalo vyšetrovanie z korupcie a podvodu napriek tomu, že odborníci i laická verejnosť uznávali jeho ekonomickú politiku.
Poľský minister školstva Miroslaw Handke odstúpil z funkcie v roku 2000 po tom, ako pri zostavovaní rozpočtu jeho rezortu došlo k nesprávnemu vypočítaniu zvýšenia platov učiteľov.
Nemecká ministerka zdravotníctva Andrea Fischerová odstúpila v roku 2001, keď sa stala terčom kritiky za spôsob riešenia krízy okolo BSE. Povedala, že dôvera Nemcov v schopnosť vlády riešiť túto krízu bola otrasená a každý by mal prevziať zodpovednosť za svoje chyby. Hneď po nej z rovnakých dôvodov odstúpil aj minister poľnohospodárstva Karl-Heinz Funke.
Maďarský minister pôdohospodárstva József Torgyán odstúpil v roku 2001 pre podozrenie z korupcie svojho syna a preto, že mu vyčítali problémy okolo jeho majetkových pomerov.
Lina Chavézová sa vzdala kandidatúry na post ministerky spravodlivosti USA v roku 2001 po tom, ako sa zistilo, že vo svojom dome rok ukrývala ilegálnu imigrantku z Guatemaly. Stalo sa to v rokoch 1991 až 1992 a odhalila to televízia ABC. Chavézová sa bránila tým, že o jej protiprávnej situácii nevedela, ale odísť z funkcie sa rozhodla preto, lebo jej osoba "sa stala zdrojom rozruchu". (rk)