Majiteľ jediných českých stradivárok zahrá opäť na Slovensku

V dvanástich sa stal mimoriadnym žiakom na pražskom konzervatóriu, už o tri roky neskôr koncertoval v Londýne s Kráľovským filharmonickým orchestrom a potom sa stal jedným z posledných žiakov fenomenálneho huslistu Davida Oistracha. Svoje originálne ...

"Bude to veľmi zaujímavý pohľad na dvoch úplne odlišných českých autorov z jednej generácie," sľubuje Václav Hudeček poslucháčom, ktorí prídu dnes a zajtra do bratislavskej Reduty. Oba koncerty sa začínajú o 19.00 h a okrem diel Janáčka a Suka na nich zaznie aj Symfónia č. 2 D dur Ludwiga van Beethovena. Slovenskú filharmóniu bude viesť hosťujúci dirigent Petr Vronský. FOTO SME - PAVOL MAJER


V dvanástich sa stal mimoriadnym žiakom na pražskom konzervatóriu, už o tri roky neskôr koncertoval v Londýne s Kráľovským filharmonickým orchestrom a potom sa stal jedným z posledných žiakov fenomenálneho huslistu Davida Oistracha. Svoje originálne stradivárky, jediné v Čechách, Václav Hudeček (1952) rozozvučí dnes a zajtra v Bratislave, kde spolu so Slovenskou filharmóniou uvedie diela Suka a Janáčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"To bolo ešte prianie Jiřího Bělohlávka, ktorý sa tu mal stať šéfdirigentom. On má veľmi rád Fantáziu pre husle a orchester Josefa Suka," vysvetľuje vznik svojej návštevy uznávaný český virtuóz. "Keďže ide skôr o zmes krásnych melódií než o koncertnú skladbu, dohodli sme sa, že do programu ešte zaradíme Janáčkovo Putovanie dušičky, pätnásťminútový fragment nedokončeného koncertu."

SkryťVypnúť reklamu

Hudečkova impozantná kariéra trvá už takmer štyridsať rokov. Hral a nahral takmer všetky významné diela svetového husľového repertoáru, vystupoval od newyorskej Carnegie Hall až po operu v Sydney po boku najlepších orchestrov a jeho nahrávka Vivaldiho Štvoro ročných období získala v Čechách platinovú platňu. Vzťah k domácej tvorbe má však triezvy: "Husľových diel českých skladateľov, ktoré by dôstojne obstáli vedľa Beethovena či Brahmsa, nie je veľa. Okrem Dvořáka máme už len koncerty Bohuslava Martinů, ktoré však nie sú v zahraničí také žiadané."

Na námietku, že kto iný ak nie on má možnosť vďaka známemu menu presadiť na koncertoch diela súčasných skladateľov tvrdí, že sa o to snaží. Problém je podľa Hudečka v tom, že publikum dáva prednosť staršej hudbe, aj preto, že autori sa mu nesnažia vyjsť v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu

"Takzvaná vážna hudba sa v 20. storočí dostala na slepú koľaj. Obe svetové vojny zamávali ľudskými citmi a umenie začalo tie hrôzy vyjadrovať. Väčšina poslucháčov však o to nestojí. Keď idú na koncert, chcú prísť na iné myšlienky a v hudbe hľadajú krásu a pokoj," myslí si a hľadá paralely s literatúrou: "Súčasní spisovatelia píšu príbehy o láske práve tak ako Shakespeare, akurát ich zasadia do moderných kulís. Súčasný skladateľ nevymyslí krásnu melódiu ako Čajkovskij. Aby bol moderný, píše úplne chaotickú hudbu a beda, keď napíše peknú hudbu ako napríklad u vás Ilja Zeljenka. Hneď ho označia za staromilca či konzervatívca."

Aby súčasná klasická hudba mohla začať konkurovať pop-music a muzikálom, potrebuje podľa neho také výrazné osobnosti, ako sú Andrew Lloyd Webber, Ennio Morricone či John Williams, ktorých invenciu a remeselnú zručnosť prirovnáva k Čajkovskému. "Na nové výnimočné diela sa čaká, veď nemôžeme dokola hrávať niekoľko starých skladieb. To je aj jeden z dôvodov krízy súčasnej klasickej hudby," dodáva Hudeček.

SkryťVypnúť reklamu

OLIVER REHÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu