Mesto žije zaužívaným každodenným rytmom. Žiadne transparenty, plagáty či vlajky. Oslavy oficiálneho pridelenia hier Medzinárodným olympijským výborom zažil Turín v roku 1999. Na hlavné námestie Piazza Vittorio vtedy prišli tisícky ľudí. "Všade boli kvety, olympijské vlajky. Hrala hudba," hovorí Barbara Papuzziová z agentúry, ktorá zabezpečuje propagáciu mesta. Narodila sa v Benátkach, no Turín dokonale pozná. Žije tu. Podľa nej je mesto vždy ako stavenisko, robotníci sú neustále v uliciach. "Odkedy sa mesto pripravuje na olympiádu, je to ešte intenzívnejšie. Všetko sa prerába, vylepšuje."
Napriek prípravným prácam mesto zostáva typicky talianske. Uvoľnená atmosféra, kde-tu pohodená plechovka od piva či ošarpaný dom. "Na olympiádu bude všetko včas pripravené," zdôrazňuje. Šéf agentúry, dohliadajúcej na výstavbu športovísk Mario Pescantes tvrdí, že objekty sú pripravené už dnes. Nad hokejovým štadiónom je však stále iba plechová strecha.
V samotnom Turíne budú tri športoviská. Najlepší športovci tu budú bojovať o medaily v krasokorčuľovaní, rýchlokorčuľovaní a hokeji. Dejiská ostatných odvetví sú v okolí 150 kilometrov.
Už teraz zodpovední testujú organizáciu blížiacej sa olympiády. Sprísnené bezpečnostné kontroly boli napríklad počas minulotýždňových majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní. V okolí i v samotnom štadióne Palavela sa pohybovalo nápadne veľa policajtov, novinári aj fanúšikovia prechádzali niekoľkými kontrolami. Nie všetko zatiaľ funguje, ako by malo. "Neviem, či sem môžete ísť," napomínal dobrovoľník novinára lámanou angličtinou. Mnohí dobrovoľníci dokonca hovoria iba po taliansky. Ich výber trvá niekoľko mesiacov. Doteraz z 20-tisíc ľudí s priemerným vekom 55 rokov pracuje v Turíne asi sedemsto.
Počas olympiády bude prísnejšie organizovaná aj doprava. Ulice k športoviskám uzavrú, premávať budú po nich iba špeciálne autobusy. "Je možné, že do blízkosti športovísk sa nedostanú ani taxíky," hovorí Barbara Papuzziová.
Turín za normálnych okolností patrí podľa miestnych obyvateľov medzi lacnejšie talianske mestá. Večera v reštaurácii vyjde na dvadsať eur. Už rok pred olympiádou to však neplatí. "Problémom nie je mesto, ale turistické kancelárie, ktoré sa na olympiáde snažia zarobiť a turistom dávajú prehnané prirážky," priznáva Papuzziová. Počas olympiády zaplatia za dvojlôžkovú izbu v dvojhviezdičkovom hoteli až 180 eur.
Vstupenky na športové podujatia? "Budú veľmi drahé," prezrádza organizátorka. Od 200 do 300 eur.
V porovnaní s letnou olympiádou v Aténach, ktorá vyšla na 11 miliárd eur, je Turín lacnejší. Náklady sú vyčíslené na 2,5 miliardy eur. Podľa organizátorov, polovica je z privátnych zdrojov, zvyšok platí vláda.
Ruch, zmätok a davy ľudí. Aj s tým organizátori počas olympiády počítajú. "Pre mesto a jeho propagáciu to bude dobre. Ako obyvateľka mám však radšej, keď sa ráno prebudím a idem po poloprázdnom námestí," hovorí Papuzziová.
Turín však bude vďaka olympiáde už o rok známejší ako kedykoľvek predtým. Iba televízne prenosy budú sledovať dve miliardy ľudí.
Autor: NINA MICHALÍKOVÁ, Turín - Bratislava