BRATISLAVA - Centrálna banka sa včera pokúsila spomaliť rast kurzu koruny novým spôsobom, cez tlak na úrokové sadzby na medzibankovom trhu. Po tom, ako sa koruna ráno posilnila na historicky najsilnejší kurz 38,06 koruny za euro, NBS odmietla uložiť voľné peniaze komerčných bánk v naplánovanom sterilizačnom repotendri.
Repotender umožňuje bankám každý druhý týždeň ukladať dočasne voľné peniaze na účtoch v NBS za dohodnutý úrok. Včera takto chceli uložiť 116 miliárd korún, no NBS ani jednu z ich ponúk neprijala, takže bankám zostalo viac ako 100 miliárd "voľných" korún. "Keďže v stredu sa na trh vráti zo splatnej sterilizácie 107 miliárd korún, bankový sektor sa ocitne v obrovskom prebytku likvidity," povedal díler UniBanky Jozef Hempfinger. Prebytok peňazí spôsobil pád úrokových sadzieb na medzibankovom trhu a vzápätí paralyzoval obchodovanie s peniazmi medzi bankami. Podľa Hempfingera sa tým NBS podarilo znížiť úrokový diferenciál medzi korunou a eurom. "NBS sa tým snaží pôsobiť na kurz koruny aj bez oficiálneho zníženia úrokových sadzieb," vysvetlil díler.
Ani zníženie rozdielu medzi úročením koruny a eura nemalo na kurz dlhodobý vplyv. Podľa Juraja Zabadala, dílera Slovenskej sporiteľne, koruna sa síce po výsledkoch repotendra oslabila na 38,17/38,19 koruny za euro, no "neskôr znovu zhodnotila a v závere obchodovania sa vzájomný kurz koruny a eura obchodoval na 38,08/10 koruny za euro," povedal díler a dodal, že koruna bude útočiť na pokorenie hranice 38 korún za euro. (sita, tasr, jj)