PRAHA - Česi majú deviate najnižšie dane z 25 štátov Európskej únie. Ľudia a firmy odvedú štátu na daniach 36,2 percenta hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo priemer EÚ predstavuje 41,5 percenta. V Čechách sú relatívne nízke priame a nepriame dane, ale odvody na sociálne a zdravotné poistenie má ČR druhé najvyššie v celej únii. Údaje za rok 2003 zverejnil na svojich internetových stránkach štatistický úrad Eurostat.
Podľa českých ekonómov je problémom českých daní predovšetkým ich štruktúra. Štát najviac zdaňuje prácu, čo má na ekonomiku deštruktívny účinok, uviedol to hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Pikora. Lepšie by podľa neho bolo, keby štát viac zdanil spotrebu, alebo zaviedol rovnú daň, ako ju presadzuje opozičná ODS. Rebríčky porovnávajúce výšku dane v jednotlivých krajinách sú navyše podľa Pikoru klamlivé. Rebríček by vraj bolo možné zostaviť aj tak, že by z neho Česko vyšlo ako krajina s vysokými daňami. Najnižšie dane v EÚ platia ľudia v pobaltských štátoch, Slovensku a Írsku. Celková daňová kvóta sa v týchto krajinách pohybuje okolo 30 percent HDP. Pod priemerom únie sú aj všetci ostatní noví členovia, ktorí do EÚ vstúpili v minulom roku.
Naopak najvyššie zdanenie má Švédsko, kde do štátnej pokladnice mieri viac než polovica HDP. Enormne vysoká je úloha štátu rovnako v Dánsku, Belgicku alebo vo Francúzsku.
Výška zdanenia zostáva v Európskej únii od polovice 90. rokov podobná. V minulom roku sa však zdanenie zvýšilo celkovo v 17 členských štátoch, najviac na Cypre a v Írsku. Naopak proti prúdu išla reformná slovenská vláda, ktorá znížila daňovú kvótu z 32,5 na 30,9 percenta HDP. Slovensko má zároveň spoločne s Poľskom a Slovinskom najnižšie priame dane v únii.
Česká koaličná vláda v minulých rokoch pristúpila k znižovaniu daní z príjmu firiem, ale zároveň zvýšila DPH a spotrebné dane.
Ďalšie zvyšovanie daní ešte čaká fajčiarov a od roku 2007 štát zavedie tzv. ekologické dane. Od budúceho roka by podľa vládnej ČSSD mali klesnúť dane z príjmu ľuďom s nižšími a strednými príjmami.
(čtk)