Ropovod Družba pokladali do zeme na začiatku 60. rokov. Dnes je vlastníctvo časti vedúcej cez Slovensko otázne. Časť vlastní zbankrotovaný Jukos, časť štát a tretinový podiel má neznáma vranovská firma. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva pravdepodobne príde o časť svojho podielu v strategickom podniku Transpetrol.
O povinnosti ministerstva hospodárstva previesť 34 percent akcií Transpetrolu na akciovú spoločnosť C.S.I.-CD z Vranova nad Topľou rozhodol tento mesiac Krajský súd v Prešove.
"Voči tomuto rozsudku sme sa v piatok odvolali vzhľadom na to, že nebolo vyšpecifikované, o aké akcie ide a je tu podozrenie na niekoľko protiprávnych konaní na strane sudcov aj exekútorov," povedal hovorca ministerstva Maroš Havran.
O prípade teraz bude rozhodovať Najvyšší súd. Ak by aj Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu spoločnosť C.S.I.-CD, ktorá zastupuje spriaznenú firmu ILaS podnikateľa Ignáca Ilčišina, by akcie v hodnote niekoľkých miliárd korún získala za 40-miliónovú pohľadávku.
Minister hospodárstva Pavol Rusko označil hrozbu, že štát príde o podiel za "reálnu". Zvolal preto pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov ministerstva financií, spravodlivosti, hospodárstva a regionálneho rozvoja. "Tá podnikne kroky, aby sme zabránili prevzatiu 34 percent Transpetrolu jedným človekom," povedal minister Rusko.
Rozhodnutie súdu je dôsledkom osem rokov sa ťahajúceho sporu, ktorý pochádza z čias vlády Vladimíra Mečiara. Daňový úrad v roku 1995 uvalil na nehnuteľnosť spomínanej firmy ILaS záložné právo, ktoré sa ukázalo ako neopodstatnené.
ILaS sa preto rozhodla nárokovať si odškodnenie vo výške 40 miliónov korún. Súd rozhodol v prospech vranovského podnikateľa a nariadil ministerstvu financií zaplatiť škodu vo výške 43 miliónov korún vrátane úrokov. Ministerstvo súdne rozhodnutie ignorovalo a sumu nezaplatilo. Súd preto nariadil exekúciu majetku ministerstva financií. Na jeho účte sa však v tom čase nachádzali len prostriedky štátneho rozpočtu, na ktoré sa exekučné konanie nevzťahuje.
Exekútorka preto siahla na majetok ministerstva hospodárstva a ekzekvovala akcie Transpetrolu. Aby uspokojila vymáhanú pohľadávku, predala 34 percent akcií cez burzu. Tie kúpilo sedem spoločností, ktoré boli pravdepodobne spriaznené s firmou ILaS.
O rok neskôr ministerstvo financií zistilo nedostatky a požiadalo o vrátenie akcií, čím sa opäť stalo ministerstvo hospodárstva jediným vlastníkom Transpetrolu. Akcionári postup štátu zažalovali a trvajú na tom, že sú stále menšinovými vlastníkmi Transpetrolu. Podnikatelia sa aj počas privatizačného procesu pokúsili spochybniť predaj Transpetrolu Jukosu. Štát sa dokonca ruskému kupcovi zaviazal, že prípadné rozhodnutie súdu v budúcnosti nebude mať vplyv na podiel Jukosu v Transpetrole.