Zástupcovia tretieho sektora sa dožadovali, aby politici brali pri riešení kalamity, ale aj revitalizácie lesa do úvahy aj ich návrhy. Vládny výbor pre obnovu Tatier v januári síce na zasadnutie pozval aj zástupcu mimovládnych organizácii, no zásadné rozhodnutie sa urobilo už v decembri. Išlo o plán ťažby dreva, ktorý pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva. "Plán určuje ďalšie podmienky toho, čo sa bude v Tatrách diať. Dnes sa už len môžme baviť o tom, koľko 'skautov príde sadiť stromčeky'," povedal Juraj Lukáč, šéf lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Zoskupenie v začiatkoch upozorňovalo, že najprv treba rozdeliť územie na prírodné a to, kam môže človek zasiahnuť, a až potom pripraviť ďalšie programy.
Plán ťažby pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva spolu s lesníkmi zo Štátnych lesov TANAP-u bez toho, aby ho ponúklo ochranárom na pripomienkovanie. Vládny výbor plán v januári odsúhlasil dodatočne. Premiér Mikuláš Dzurinda vtedy povedal, že toto rozhodnutie bolo v kompetencii ministra Zsolta Simona.
Zástupca mimovládok Mikuláš Huba, ktorý bol na zasadnutí vládneho výboru, hovorí, že chyba je, že "sa najprv rozhoduje a až potom diskutuje a skúma, či rozhodnutie je správne". Huba poukázal aj na tlak premiéra Dzurindu, aby sa udeľovali výnimky na ťažbu v najväčšmi chránenom území Tatier. Minister životného prostredia László Miklós najprv hovoril, že vážny dôvod na udelenie výnimiek nie je, o tri dni ich však zabezpečil. Tajomník výboru Ivan Štefanec povedal, že premiér nevyvíjal tlak na porušenie zákona, ale "iba požadoval splnenie úloh, na ktorých sa dohodli ešte v decembri".
Štefanec tvrdí, že ochranári priestor na diskusiu majú. Môžu pripomienkovať projekt revitalizácie Tatier a návrh štúdie trvalo udržateľného rozvoja pre tatranský región. "Výsledok diskusie medzi vládnym výborom a ochranármi nie je ešte žiadny, nemám pocit, že by niekto vyhral alebo prehral. Ide o to, aby sme vytvorili niečo zmysluplné," povedal Štefanec.
Či vládny výbor berie ochranárov vážne, sa uvidí podľa toho, ako naloží s ich pripomienkami, hovorí Huba. Lukáč si myslí, že možnosť vyjadriť sa k štúdii a revitalizácii je namieste, zároveň však slúži aj "na odpútanie pozornosti. Pretože pokiaľ bude verejnosť pripomienkovať štúdiu, zatiaľ sa v Tatrách všetko vyťaží a vyčistí". Podľa neho tu ide v prvom rade o politiku a peniaze, "o ekológii sa vôbec nehovorí".
INGRID DROZDÍKOVÁ