Poslanci ani na dvakrát nedokázali odhlasovať program februárovej schôdze. FOTO - ARCHÍV SME |
Opäť sa ukázalo, že koaličné strany nemajú v parlamente väčšinu a že keď svoju nespokojnosť prejavia nezávislí poslanci a opozícia urobí obštrukciu, koalícia nie je schopná vládnuť.
Znova sa prejavili rozpory v koalícii. SDKÚ včera rovnako ako minulý týždeň hlasovala za návrh HZDS, aby sa diskutovalo o politickej situácii. Zvyšok koalície to kritizoval.
"No, je to kríza. Vládna koalícia sa nevie dohodnúť na rovnakom postoji k niektorým otázkam," povedal podpredseda KDH Július Brocka.
Šéf SMK Béla Bugár zatiaľ o kríze nehovorí, "je to však zložitá situácia". Zopakoval svoje známe tvrdenie, že dlhodobo vládnuť v menšinovej vláde sa nedá.
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje včerajšiu situáciu za "pozičné hry a rozohrávanie rozporov medzi stranami koalície a opozície", čo podľa neho ešte nemusí "nič vážne znamenať".
Problém nastal už hneď popoludní, keď poslanci neschválili program schôdze. Hrušovský vzápätí zvolal ďalšiu schôdzu, ale pre obštrukcie opozície a nezávislých poslancov už koalícia nemala dosť hlasov na schválenie programu.
Spor sa začal tým, že časť koaličných poslancov súhlasila s preložením hlasovania o trestných kódexoch na marcovú schôdzu. SDKÚ zároveň podporila návrh Tibora Cabaja z HZDS, aby sa uskutočnila všeobecná rozprava k vnútropolitickej situácii.
Napokon však celý program aj s bodom o odložení hlasovania o trestných kódexoch SDKÚ nepodporila, vraj "pre pokoj v koalícii".
Na ďalšej schôdzi parlamentu potom SDKÚ opäť podporilo návrh HZDS na rozpravu, ale odmietlo podobný návrh šéfa Smeru Roberta Fica. Hlasovanie o programe už potom neprešlo, lebo ho bojkotovala celá opozícia.
Včerajšok opäť naplno rozprúdil diskusie o vzájomnej dohode medzi HZDS a SDKÚ. O jej existencii je Bugár presvedčený a "dnešné hlasovania o tom svedčia".
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort to odmieta a odkázal Bugárovi, aby vo svojich vyjadreniach "hamoval".
Podľa Pavla Pašku zo Smeru sa včera dokázalo, že koalícia nemá dosť hlasov. Zároveň sa malo dokázať, že medzi SDKÚ a HZDS skutočne existujú dohody. Dokazoval to tým, že Cabajov a Ficov návrh vraj boli úplne identické, "mali len inú podobu, napriek tomu SDKÚ zahlasovalo inak".
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že koalícia sa stále chváli, že má väčšinu, tak "nech sa páči, nech to dokumentuje". K obštrukcii siahli preto, lebo neprešiel návrh HZDS o všeobecnej rozprave.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková hovorí, že sa pomery v parlamente ukazujú "v plnej nahote". Koalícia podľa nej má dlhodobo veľmi zlé vzťahy. "Potrvá to tak do jesene a potom budú tie konflikty úplne vypuklé, lebo už nebudú hroziť predčasné voľby." Martináková hovorí, že premiér Dzurinda mal zabezpečiť vládnu väčšinu s kýmkoľvek, aj s HZDS, ale transparentnými dohodami.
Fakt je, že včera koalícii nepomohli ani nezávislí poslanci. "Neboli schválené naše návrhy, tak sme sa, jednoducho, neprezentovali. Keď majú málo poslancov, nemôžu si dovoliť búchať po stole," povedal nezávislý poslanec Miroslav Abelovský.
Udalostiam v parlamente predchádzalo zasadnutie koaličnej rady. Tam sa proti údajnému spájaniu s HZDS ohradil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Niektorým kolegom z koalície vyčítal, že sa pre médiá vyjadrovali takýmto spôsobom. "Koaliční lídri to vzali na vedomie," povedal Dzurinda pre TASR.
Autor: rp, sp