Zvrhnutie režimu Saddáma Husajna zvonku síce veľa členských štátov naďalej neschvaľuje, ale zároveň sa snažia reagovať na novú situáciu. Iračania sa aj napriek teroru chopili šance na demokraciu, ktorú im dali Američania, rozhodnejšie, než kritici vojny očakávali.
"Skláňam sa pred odvahou Iračanov," ocenil vysokú účasť vo voľbách luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn, ktorého krajina v tomto polroku únii predsedá.
Asselborn spolu s ďalšími politikmi EÚ predsa len poukázal na nízku účasť sunnitov. "Napriek tomu sa ich musíme pokúsiť zapojiť do príprav novej ústavy," zdôraznil unijný šéfdiplomat Javier Solana.
"Včerajšok bol veľkým dňom pre demokraciu a slobodu," vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Aj on iracké voľby označil za "veľmi silný signál" nielen pre Blízky východ, ale i "tých, ktorí bojujú za demokraciu a slobodu. To sú naše európske hodnoty".
Ministri zahraničia únie včera v Bruseli rokovali o zvýšení finančnej pomoci Iraku zo spoločného rozpočtu EÚ o 200 miliónov eur na spolu 520 miliónov eur. Jednotlivé európske štáty už Iraku navyše samostatne sľúbili viac než dve miliardy eur.
Sľubované unijné peniaze majú ísť nielen do zdravotníctva, školstva a vytvárania novej ústavy, ale i na výcvik ďalších irackých policajtov a dôstojníkov, sčasti i mimo Iraku, kam napríklad Nemecko či Francúzsko naďalej odmietajú vyslať vlastných vojakov.
Pozitívne až euforické reakcie na iracké voľby svedčia o ďalšom otepľovaní medzi Európou a USA.
DAVID ZELINGER, Brusel