Sedem rodín žije v hostickom kaštieli, ktorý im takmer padá na hlavu. |
investorom, v najbližších dňoch by sme mali rokovať," hovorí. Ak sa podarí v obci otvoriť výrobnú halu, nájsť prácu by tu mohlo až sto ľudí. "Z 326 obyvateľov si nedokáže nájsť prácu 298," dodáva starosta.
Mnohé rodiny v kedysi prosperujúcej strediskovej obci žije na hranici chudoby. Družstvá, na ktorých v minulosti zamestnanosť stála, začali po nežnej revolúcii hromadne upadať.
"Mali sme veľkú poľnohospodársku výrobu, kde bola zamestnaná väčšina obyvateľov. Zostalo z nej torzo s pár zamestnancami," ukazuje starosta na zvyšky ovocných sadov a polí. Dodnes sa nenašiel nik, kto by ich chcel obnoviť. Niektorí ľudia z obce si našli prácu v Rimavskej Sobote, vzdialenej takmer tridsať kilometrov. Keď videli, že pomaly viac zaplatia za cestu, ako zarobia, prestali dochádzať.
Približne 60 percent obyvateľov obce tvoria Rómovia. " Netreba hádam nikoho presviedčať, že Róma prijmú do zamestnania ťažšie," ťažká si starosta. Všetkých 218 záujemcov prijal na aktivačné práce. "V obci je čisto, porobili sme veľa. Ak dvaja z rodiny robia na aktivačných prácach, donesú domov tri tisícky, a to je už veľká pomoc," hovorí Ondrej Berki.
Za pravdu mu dávajú aj obyvatelia kúrie, zrejme najchudobnejšej časti v obci. Sedem rodín žije v kaštieli, ktorý im takmer padá na hlavu. "Na jar chceme rozbehnúť výstavbu sociálnych bytov, v druhej polovici roka by sa rodiny mohli sťahovať. Kúriu vyprázdnime a chceli by sme ju dať opraviť. Ešte nevieme, čo by tam mohlo sídliť, ale využiť by sa dal aj okolitý park," dodáva starosta. V sociálnych domoch by mohlo nájsť nový domov dvanásť rodín. So starostom sú spokojní Rómovia i Nerómovia. " Starosta sa vie obracať. Ak sa mu podarí do dediny dotiahnuť výrobu, bude to výhra pre nás všetkých," povedal nám jeden z obyvateľov obce.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK