Na Slovensku dosiať fungujú len dva hospice - v Bardejove a obci Trstice. V týchto dňoch prebieha rekonštrukcia bytovky v trenčianskej časti Pred poľom, kde by už začiatkom júla chceli otvoriť tretí hospic. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
TRENČÍN - Slovensko má nedostatok hospicov. Podľa Martiny Šimkovej z ministerstva zdravotníctva v súčasnosti fungujú iba dva - v Bardejove a v obci Trstice neďaleko Galanty. Už o niekoľko mesiacov by mal pribudnúť aj tretí hospic v Trenčíne. "Otvorenie plánujeme na začiatok júla, či sa to podarí, závisí najmä od peňazí," povedal Vladimír Chlebana z občianskeho združenia Refugium. Hospic by mal vzniknúť v okrajovej časti Trenčína Pred poľom. "V bývalom areáli spoločnosti Trens rekonštruujeme komplex budov, kde bude okrem iných sociálnych služieb aj hospic," povedal Chlebana. Celková investícia projektu je podľa neho asi 30 miliónov korún, zatiaľ sa však podarilo zohnať len polovicu. "Nejaké ďalšie prostriedky už máme prisľúbené, časť nám stále chýba," hovorí.
O zriadenie hospicu sa Refugium snaží už piaty rok. "Dosiaľ bolo šestnásť vážnych pokusov, dohodnúť sa nám podarilo až na ten sedemnásty." Refugium malo na vybudovanie hospicu vyhliadnutých viacero lokalít, zámer vždy skrachoval na odpore niekoľkých jednotlivcov z okolia. Podľa Slavomíra Krupu z Rady pre poradenstvo v sociálnej práci sú podobné problémy takmer pri všetkých plánovaných hospicoch. "Ide o takzvaný syndróm nie na mojom dvore," hovorí. Obyvatelia podľa neho s poskytovaním starostlivosti umierajúcim v hospicoch súhlasia, nie však v blízkosti svojich domovov. "Odpor verejnosti môže niekedy viesť až k tomu, že sa zámer vybudovať hospic nepodarí," myslí si.
Odlišná je situácia v obci Pruské, kde by začiatkom budúceho roku mal vzniknúť ďalší hospic v rámci Trenčianskeho kraja. Podľa starostu Viliama Cíbika sú obyvatelia obce vďaka osvieteným feudálnym pánom tolerantnejší. "V Pruskom zriadili prvý sirotinec aj chudobinec na území celého Uhorska, takže tá tradícia tu je," hovorí. Po otvorení hospicov v Trenčíne i Pruskom, kde budú môcť prijať najviac 36 klientov, bude v Trenčianskom kraji stále chýbať asi 25 lôžok pre umierajúcich.
MICHAL PIŠKO