Ako vysvetlil díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš, o korunu prejavovali celý včerajší deň záujem ako domáce, tak aj zahraničné subjekty. Na devízovom trhu boli výrazným hráčom napríklad londýnske banky. "Ráno sa začínalo obchodovať pri priemernom kurze 38,29 koruny za euro, kurz však začal pod vplyvom nákupov korún hneď spevňovať," povedal.
Bartova intervencia
O zastavenie rýchleho posilňovania sa koruny sa dopoludnia pokúsil nový viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto. Hneď po tom, ako ho prezident Ivan Gašparovič ustanovil do funkcie, zopakoval pre novinárov známe stanovisko centrálnej banky, že spevňovanie meny je trochu prirýchle. Na otázku, či je NBS pripravená zaútočiť proti silnej korune jedným zo svojich najsilnejších nástrojov - znížením kľúčových úrokových sadzieb - povedal: "Všetko bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať cieľovanie inflácie." Krátko na to, ako tento citát priniesli agentúry, sa koruna opäť začala prudko posilňovať av priebehu troch hodín euro zlacnelo o desať halierov.
Dnes bude zasadať hlavný kolektívny orgán NBS - Banková rada. Tá môže rozhodnúť o prípadnom znížení sadzieb. Analytik ING DSS Pavol Ondriska to však neočakáva. Pripomenul totiž, čo už naznačil aj Barto, že centrálna banka sa zaviazala zameriavať predovšetkým na riadenie inflácie, teda rastu cien v ekonomike. Prílišným znížením sadzieb by svoje ciele mohla ohroziť. "Inflačný cieľ na rok 2006 je už teraz dosť ambiciózny a existujú isté riziká, že by nemusel byť naplnený. Keby sa znížili sadzby, tieto riziká by sa mohli ešte zvýšiť," povedal Ondriska.
Cieľom národnej banky je v roku 2006 dostať infláciu pod 2,5 percenta. Príliš nízke úroky pritom vyvolávajú tlak na rast cien. Ľudia aj firmy totiž viac nakupujú, keďže úvery sú lacnejšie a menej sa oplatí aj držať peniaze v banke.
Uvidí sa dnes
Analytik ING DSS očakáva, že ak by malo v rámci boja proti spevňovaniu meny dôjsť k zníženiu sadzieb, tak banková rada by ešte pár týždňov počkala; minimálne na oficiálne čísla o januárovej inflácii, pravdepodobne však aj na údaje o raste ekonomiky v minulom roku, ktoré štatistici zverejnia v polovici marca.
Prekvapenie by ešte mohlo prísť dnes pri sterilizačnom repotendri. NBS už vlani skúsila intervenovať tak, že pri repotendri neuspokojila celý dopyt bánk. Pri tejto operácii banky prebytočné peniaze nakrátko požičiavajú NBS. Keď nemôžu uložiť všetko, čo chcú, na trhu je prebytok korún a ich cena vyjadrená kurzom ide dolu. Zároveň sa tým však znižujú aj úrokové sadzby.
Díler sporiteľne Gajdoš si myslí, že prípadnú nepriamu intervenciu cez repotender trh odignoruje. Reálne pohnúť kurzom podľa neho môžu len priame intervencie, teda predaj korún a nákup eur na devízovom trhu. Účinnosť takýchto zásahov však doteraz bývala len krátkodobá.