Väčšina poslucháčov vysokých škôl si počas štúdia privyrába. Dve tretiny z týchto študentov dávajú prednosť príležitostnej práci, tretina si privyrába pravidelne po celý rok.
V Prahe si prácu občas zoženie 63 percenta študentov, v Brne to je asi 72 percent. Len štyri percentá pražských vysokoškolákov a 16 percent brnenských si nezarábajú vôbec.
Vyplynulo to z prieskumu Sociálny portrét vysokoškolských študentov v ČR, ktorý pripravuje Centrum pre štúdium vysokého školstva.
Príležitostnou alebo pravidelnú prácu si hľadajú študenti zo všetkých fakúlt. Poslucháči, ktorí dávajú prednosť pravidelnému zárobku, sú najčastejšie z humanitných, pedagogických a ekonomických odborov. Najmenej ich je medzi medikmi.
Podľa štúdie je tento stav výsledkom mnohých faktorov, napríklad náročnosťou štúdia, polohou fakulty i snahou študenta. Pravidelne si zarábali študenti hlavne v Prahe, je tu totiž viac možností zohnať prácu, uvádza štúdia.
Priemerne si študenti zarobia niečo cez 1700 českých korún za mesiac. Na viac peňazí sa môžu spoľahnúť len tí, ktorí si privyrábajú pravidelne. Najviac peňazí si zarobili študenti práv a humanitných odborov.
Najmenej si zarobia poslucháči technických, prírodovedných, lekárskych a zdravotníckych odborov. Podľa štúdie je to zrejme tým, že náročnosť štúdia týchto odborov umožňuje poslucháčom pracovať len príležitostne. Mnoho študentov sa môže spoľahnúť i na pomoc rodičov.
Najlepšie finančne zabezpečení sú podľa prieskumu študenti práv a lekárskych fakúlt. Podľa pracovníkov Centra totiž väčšina týchto študentov pochádza z dobre finančne zabezpečených rodín. Horšie sú na tom študenti pedagogických a technických odborov.
Prvý projekt Sociálny portrét vysokoškolských študentov v ČR uskutočnilo centrum v roku 1992, ďalšie štúdie vypracovalo v trojročných intervaloch. (čtk)