Američan Wes Anderson privedie do Berlína ďalšiu "normálnu rodinku", tentoraz v snímke The Life Aquatic s Billom Murrayom, Anjelicou Hustonovou, Williamom Dafoeom a Owenom Wilsonom. FOTO - BERLINALE |
Šesť rokov po skončení druhej svetovej vojny otvoril thriller Alfreda Hitchcocka Rebecca históriu jedného z najvplyvnejších filmových festivalov na svete - Berlinale. Svoje miesto pod slnkom dokazuje výrečne: vlani 1087 festivalových predstavení navštívilo dovedna 392 000 divákov.
O deväť dní nás čaká už jeho 55. ročník. O Zlaté a Strieborné medvede sa v hlavnej festivalovej súťaži bude uchádzať dvadsaťjeden filmov, z toho 16 vo svetovej premiére a päť debutov. K najzaujímavejším adeptom na ocenenie budú patriť americký The Life Aquatic režiséra Wesa Andersona s Billom Murrayom, Williamom Dafoeom, Cate Blanchettovou a Owenom Wilsonom alebo francúzsky Les temps qui changent Andrého Téchiného s Catherine Deneuvovou a Gérardom Depardieuom.
Ústredná prehliadka prinesie aj päť nesúťažných snímok. Predsedom medzinárodnej poroty hlavnej festivalovej súťaže bude pôvodom nemecký režisér pôsobiaci v Hollywoode Roland Emmerich (Deň nezávislosti, Godzilla), ktorý v rámci festivalu uvedie aj svoj najnovší film Deň po tom.
Medzinárodné fórum nového filmu sa ako súčasť Berlinale uskutoční už 35-krát. Otvorí ho poviedkový film Lost and Found, zostavený z príbehov mladých východoeurópskych filmárov, nakrútených v nemeckej produkcii. Autori pochádzajú z Estónska, Bulharska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny, Maďarska a Srbska.
Dvadsiaty raz sa na Berlinale bude konať prehliadka Panoráma, orientovaná na autorské filmy, mimoriadne kvalitné debuty i novinky známych tvorcov.
Hoci Berlinale uvádza väčšinu nových nemeckých filmov, tradičnou súčasťou programu je prehliadka Perspektívy nemeckého filmu, ktorá predstaví šesť hraných a tri dokumentárne filmy.
So sprievodom Nemeckého filmového orchestra Babelsberg uvedie festival čerstvo zrekonštruovaný klasický sovietsky nemý film Sergeja Ejzenštejna Krížnik Potemkin (1925) s hudbou, ktorú skladateľ Edmund Meisel skomponoval pre nemeckú premiéru roku 1926. Film sa po dlhom čase dostáva k divákom v pôvodnej podobe, bez zásahov cenzúry, dokonca aj s úvodným slovom Leva Trockého.
Berlinale ponúkne aj zrekonštruovaný veľkofilm Michaela Cimina z roku 1980 Heaven's Gate. Vznikol s rozpočtom 100 miliónov dolárov, ale komerčne prepadol a zapríčinil krach štúdií United Artsits. Až teraz, po štvrťstoročí, sa veľkolepá epická freska o osudoch európskych imigrantov na divokom západe s Krisom Kristoffersonom a Jeffom Bridgesom dočkala zamýšľanej podoby.
Retrospektíva Production Design & Film obsiahne 45 snímok za 55 rokov, osobitné miesto v nej majú diela Stanleyho Kubricka.
V dňoch 12. až 17. februára sa už po tretí raz uskutoční Berlinale Talent Campus - séria tvorivých dielní, v ktorých mladým filmárom prednášajú hviezdy festivalu. Tohto roku z 2504 prihlášok zo 105 krajín vybrali 530 účastníkov, aj z krajín ako Svahilsko, Bangladéš, Jordán, Togo, Mozambik. Päť z minuloročných frekventantov má filmy v aktuálnom festivalovom programe. Scenárista a režisér Ashvin Kumar z Veľkej Británie sa dokonca dočkal nominácie na Oscara za krátky hraný film Little Terrorist.