ťou skupinka asi dvadsiatich Kurdov. Deti mávali zástavami. "Je to oslava, pretože po prvýkrát ochutnávajú chuť slobody," povedal George Chamú z Little Rocku. "Nikdy som si nemyslela, že môžem dať tieto dve slová dokopy: Irak a voľby," usmievala sa Mona Oshanová z Phoenixu.
V Spojených štátoch sa na voľby registrovalo asi 26-tisíc Iračanov. Menej idylická však bola situácia v austrálskom Sydney. V najvýchodnejšie položenom štáte, kde mohli Iračania voliť, sa volebné miestnosti otvorili aj zatvorili ako prvé.
V jednej z nich v Sydney zažívali organizátori krušné chvíle. Sunitskí moslimovia sa v sobotu postavili k hlasujúcim Iračanom a začali ich urážať a fotiť. Provokácia sa nakoniec skončila menšou bitkou, do ktorej sa zapojilo asi 50 ľudí. Roztržku nenásilne ukončila miestna polícia. Zmätok ešte pokračoval, keď sa našla podozrivá taška. Privolaní pyrotechnici našťastie skonštatovali len planý poplach. Ako vo viacerých miestach na svete aj v Austrálii sa množstvo Iračanov radšej k voľbám nedostavilo z obáv, že sa ich príbuzní v Iraku môžu stať terčom útoku.
Ako novinár aj volič v jednej osobe sa do jordánskeho Ammánu vyberal Šahar Smúha, píšuci pre izraelský denník Haarec. "Nešiel som len za dobrým príbehom, ale aj vyjadriť moju túžbu vidieť demokraciu a stabilnú vládu v novom Iraku," povedal agentúre Reuters Smúha, jeden z irackých židov, ktorí využili príležitosť a išli odhlasovať do susedného Jordánska.
Celková účasť irackého exilu je sklamaním. Z vyše jeden milión dvestotisíc Iračanov roztrúsených po svete sa zaregistrovalo na voľby len 280-tisíc a z nich svoj hlas odovzdalo okolo 90 percent.
(rek)