Napriek hrozbám teroristov Iračania prekvapili vysokou účasťou. Mimoriadne bezpečnostné opatrenia prispeli k úspechu prvých slobodných volieb po dlhšom čase.
FOTO - REUTERS
Iračania prekvapili: napriek minimálne desiatim teroristickým útokom, ktoré zabili najmenej 33 (13 z nich boli samovražední útočníci) ľudí, ich prišlo voliť oveľa viac, ako sa očakávalo. Iracká volebná komisia ešte počas volieb tvrdila, že sa na nich zúčastnilo 72 percent zaregistrovaných voličov. Neskôr, ako predpokladali pozorovatelia, číslo znížila na 60 percent.
V niektorých šíitskych a kurdských mestách do volebných miestností prišlo dokonca viac ako 90 percent voličov.
Sunniti sa naopak do volebných miestností nehrnuli. Podľa agentúr sa však nedá povedať, že by voľby totálne bojkotovali. Niektorí sunnitskí predstavitelia totiž niekoľko hodín pred voľbami zmiernili svoje stanovisko: voličom odkázali, že ich reči o bojkote volieb boli len odporúčaním. Napokon v Bagdade, kde žijú aj sunniti aj šíiti, odvolilo 80 percent ľudí.
Sloboda zvíťazila
"Toto je definitívne víťazstvo slobody nad terorizmom," komentoval priebeh volieb Adel Lámí z volebnej komisie. Podobné vyjadrenia plné obdivu k Iračanom, ktorí prišli voliť, napriek hrozbám teroristov prichádzali aj spoza hraníc. Spokojní boli hlavne Američania: voľby sú pre nich dôkazom, že ich stratégia demokratizácie Blízkeho východu funguje.
Tieto voľby však boli hlavne o Iračanoch: mnohí boli včera dojatí, že vôbec môžu voliť. Pred volebnými miestnosťami, do ktorých často museli kráčať aj niekoľko kilometrov peši, ľudia tancovali, spievali a nechávali sa fotiť s fialovým prstom. Fialovým atramentom označovali volební úradníci tých, čo odvolili.
"Nebojím sa. Toto je sviatok pre všetkých Iračanov," povedal Samir Ibrahim z Basry. V Basre volili aj ženy zahalené od hlavy po päty v čiernych plášťoch, s čiernymi rukavičkami na rukách. Stáli v inom rade ako muži, ale boli nadšené. Deň predtým ich učili ako voliť. Voliť boli aj ľudia vo Fallúdži, kde Američania týždne bojovali s miestnym odbojom. "Nechceme byť iní ako ostatní," usmieval sa sunnita Ahmed Jasím.
Dlhé rady boli na severe krajiny: Kurdi volili okrem dočasného Národného zhromaždenia aj svoj regionálny parlament.
Zarkávího odkaz
Bezpečnostné opatrenia v krajine boli drakonické: po cestách takmer nejazdili autá, boli uzavreté hranice, letiská, niektoré mestá. Ľudí pred volebnými miestnosťami dôkladne kontrolovali. Napriek tomu policajti nezastavili niekoľkých samovražedným atentátnikom. Hlavne v Bagdade sa ich niekoľko odpálilo v dave ľudí. Samovrahovia zabíjali v strednom Iraku aj v autobusoch, ktoré vozili voličov. K všetkým útokom sa prihlásila Zarkávího skupina.
Najznámejší terorista v Iraku vyzýval ľudí, aby bojkotovali voľby a vyhlásil voľbám totálnu vojnu. Včera však nemohol použiť svoju najosvedčenejšiu zbraň: autá naplnené výbušninami.
Bezpečnostní experti hovoria, že po voľbách sa dá očakávať nárast teroristických útokov. Včerajší deň však podľa nich bol až podozrivo pokojný.
Irackí voliči v Nadžafe netajili radosť zo slobodných volieb, napriek tomu, že ich sprevádzalo niekoľko nedostatkov.
FOTO - REUTERS