
Štiavnická nemocnica sa už niekoľko rokov snaží vymeniť strohé nemocničné prostredie za príjemnú domácu atmosféru. Od januára by tu chceli zaviesť aj alternatívne spôsoby pôrodu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ ŠTIAVNICA - Pôrod dieťaťa by mal byť pre ženu najkrajším okamihom v živote. Realita v našich pôrodniciach však býva v nejednom prípade úplne iná. Aj preto by chceli v pôrodnici v banskoštiavnickej nemocnici začať realizovať alternatívne spôsoby pôrodu.
Ako nás informoval primár oddelenia Marián Špila, pôjde pravdepodobne o prvý pokus s alternatívnymi spôsobmi pôrodu na Slovensku. „Na Slovensku sú zaužívané klasické pôrody, keď rodička leží na chrbte. V Česku sú však alternatívne pôrody veľmi obľúbené. Počas kongresu v Brne som mal možnosť zoznámiť sa s alternatívnymi spôsobmi pôrodu v pôrodnici na Obilnom trhu. Využívajú tam pôrod v sede, keď žena rodí na pôrodnej stoličke, prípadne v kresle. Podľa prieskumov, ktoré nemocnica robí, až 65 percent rodičiek dáva prednosť pôrodu na stoličke, ďalších 15 percent si volí kreslo. Iba nízke percento preferuje klasickú formu pôrodu,“ konštatuje primár.
Keďže ide o projekt, ktorý nie je príliš finančne náročný, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Banskej Štiavnici sa hneď pustilo do jeho realizácie a je predpoklad, že už v januári si rodičky budú môcť vybrať, akou formou chcú rodiť. Prieskumy vo svete totiž ukazujú, že pôrod v sede je pre mnohé rodičky jednoduchší.
Hudbou budúcnosti sú zatiaľ pôrody do vody, ich realizácia závisí od množstva financií. Štiavnická nemocnica je už niekoľko rokov začlenená do siete Baby Friendly Hospital - nemocníc priateľských k matke a dieťaťu. Štatút tohto zariadenia udeľuje UNESCO, ktoré požaduje vysoký štandard starostlivosti o matku a novorodenca.
Už pred niekoľkými rokmi vznikol pri štiavnickom občianskom združení Kruh program pre nový život, ktorého cieľom je humanizovať pôrodníctvo. Ako nám povedala jeho garantka Silvia Herianová, v pôrodníctve v Banskej Štiavnici sa im podarilo dosiahnuť výrazný pokrok a do tohto malého mesta dnes chodia rodiť ženy zo Žiliny, Zvolena či dokonca z pomerne vzdialených Košíc.
Okrem systematického skvalitňovania prístrojovej techniky stavili v nemocnici na domáce prostredie, aby ženy zabudli, že sú v nemocnici, a cítili sa vo chvíli, keď na svet privádzajú dieťa, ako doma. Alternatívne pôrody by v tomto smere mali nemocnicu posunúť ešte ďalej.
KVETA FAJČÍKOVÁ