Pozostalí obetí z Beslanu sa možno nikdy nedozvedia, ako mohli teroristi školu obsadiť. Teraz sa ukazuje, že im pri tom pomáhali ruskí vojaci. FOTO - REUTERS |
Parlamentná komisia získala amatérsku videonahrávku. Naznačuje, že niektorí teroristi z obkľúčenej školy unikli
S útočníkmi, ktorí v septembri minulého roka napadli školu v Beslane, spolupracovali vysokí štátni úradníci alebo armáda. Dve podozrivé osoby už zadržali. "Po troch ďalších vyhlásili pátranie a ešte na dvoch ľudí sme odovzdali dôkazový materiál prokuratúre," vyhlásil predseda vyšetrovacej parlamentnej komisie Alexander Trošin. Dodal, že bez pomoci vysoko postavených úradníkov či pracovníkov ozbrojených zložiek by sa taký zložitý teroristický čin nedal uskutočniť.
Podľa doterajšej verzie asi 30 útočníkov obsadilo 1. septembra 2004 školu v severoosetskom Beslane. Presný počet teroristov komisia stále nepozná a nie je isté, či sa niektorému nepodarilo utiecť. Pri zbabranom pokuse o oslobodenie viac ako tisíc rukojemníkov zahynulo 330 osôb, z toho 186 detí.
Komisia vyšetruje okolnosti tragédie už štvrtý mesiac a väčšinu informácií utajuje. Až teraz vyšlo najavo, že do akcie sú pravdepodobne zapletení ľudia z polície či armády. Trošin vyhlásil, že niektorí mali hodnosti "vyššie než podplukovník". Ďalší člen komisie, senátor Vladimír Kulakov tvrdí, že s teroristami spolupracoval niekto nielen v Beslane, ale aj osoby, ktoré majú postavenie na federálnej úrovni, v Moskve. "Stále sú vo svojich funkciách," zdôraznil Kulakov. Objavila sa informácia, že komisia vypočula aj náčelníka generálneho štábu Jurija Balujevského, čo pozorovatelia hodnotia ako stopu smerujúcu do ozbrojených zložiek. Ďalšie svetlo do beslanského prípadu môžu vniesť dve videokazety, ktoré komisia získala od americkej televíznej stanice CBS.
Na prvej nie je nič nové. Druhá však obsahuje amatérsky záznam priamo zo školy v Beslane v čase, keď bola obsadená teroristami aj počas oslobodzovania rukojemníkov. Zatiaľ je záhadou, kto materiál natočil. Veľmi zaujímavé sú zábery, na ktorých bývalý ingušský prezident Ruslan Aušev vyjednáva s útočníkmi. Je možné rozoznať tvár vodcu bandy Chučbarova prezývaného "Plukovník" a ďalších štyroch členov jeho skupiny. Občas sa zreteľne ozýva zo záznamu hlas človeka, ktorý ho nahrával.
Pretože Aušev so sebou kameramana nemal a rukojemníci sotva mohli čokoľvek nakrúcať, museli americkí novinári dostať kazetu od niekoho, kto s teroristami spolupracoval.
Na kazete je aj úplný koniec akcie, oslobodzovanie rukojemníkov. To znamená, že kameraman zrejme operáciu prežil a až potom odovzdal materiál novinárom. To by potvrdzovalo, že sa nepodarilo zlikvidovať všetkých teroristov.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME