Voliť do Londýna prišla aj 83-ročná Šukria Kadriová. FOTO - REUTERS |
bude veľa Iračanov hrdých," povedal jeden z nich Kasím Abúd. Tí, čo z asi 12-tisícovej irackej komunity u protinožcov prišli voliť, hovorili o tom, že sú šťastní, aj o tom, že teraz volia Kurdi aj Arabi. Niektorí voliči tancovali a spievali a hrdo si ukazovali atramentové značky, ktorými sú označení všetci voliči.
Iračania žijúci v zahraničí začali včera voliť v Iráne, Sýrii, Jordánsku, Spojených arabských emirátoch, v Turecku aj v USA.
Na rozdiel od krajanov v Iraku majú možnosť voliť členov parlamentu tri dni. K voľbám v cudzine sa zaregistrovalo podľa organizátora, ktorým je Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), 280-tisíc ľudí. Môžu voliť v 14 krajinách sveta.
V iránskom svätom meste Kúm sa urny už dve hodiny po začatí hlasovania do polovice naplnili. V Sýrii rovnako ako v susednom Jordánsku sú volebné miestnosti prísne strážené a v ich okolí je prerušená doprava. Stráže prehľadávajú všetkých prichádzajúcich detektormi kovov.
"Teraz je to ako v Amerike, tieto voľby," hovoril jeden z voličov v americkom štáte Michigan. V amerických volebných miestnostiach sa Iračania objímali a tešili, ale mali tiež strach ako prebehnú voľby zajtra u nich doma a čo bude s ich príbuznými.
Napriek nadšeniu, ktoré panuje vo volebných miestnostiach v zahraničí, zaregistrovaných 280-tisíc ľudí je len necelá štvrtina tých, čo mali právo voliť. IOM sa snažila umožniť voľbu čo najväčšiemu množstvu ľudí, a predĺžila pre to o dva dni registráciu. Mnohí Iračania v diaspóre majú údajne strach poskytnúť osobné údaje zo strachu, že sa k nim môžu dostať úrady krajín, v ktorých teraz žijú. (čtk, mik)