Občanovi, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, zaniká verejné zdravotné poistenie dňom vzniku zdravotného poistenie v cudzine, ak sa tam zdržiava dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov. Voči zdravotnej poisťovni je potrebné splniť si oznamovaciu povinnosť a predložiť doklad o zdravotnom poistení v zahraničí. Preddavky na poistné už neplatíte.
Som konateľ vo firme a nemám z toho žiaden príjem. Aj tak mám platiť poistenie?
Poberanie príjmov u konateľa v súčasnosti nie je rozhodujúce. Konateľ je samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je povinná zdravotnej poisťovni túto skutočnosť za seba oznámiť. Od 1. januára konateľ, ktorý nie je popri činnosti konateľa zamestnaný, ani SZČO platí preddavky vo výške 910 Sk. Konateľ, ktorý je aj zamestnancom, si výšku preddavku určuje sám, ak si preddavok určí v nižšej sume ako 100 Sk preddavok nemusí odvádzať. Konateľ, ktorý je zároveň SZČO, sa nemusí do zdravotnej poisťovne z titulu konateľstva prihlasovať, preddavky už platí z titulu SZČO.
Spoločnosť s ručením obmedzeným má konateľa ženu, ktorá je na materskej dovolenke a funkciu zabezpečuje druhý konateľ alebo ním poverená osoba. Počas materskej za funkciu konateľa spoločnosť mzdu vypláca zastupujúcemu konateľovi a nie osobe na materskej. Ak sa má s. r. o. vyhnúť zbytočnému plateniu, bude nútená meniť obchodný register, a dvakrát.
Nie, toto neplatí. Najskôr treba objasniť, kto platí preddavky za konateľa. V žiadnom prípade nie s. r. o. Tým, že konateľ je na účely zdravotného poistenia samostatne zárobkovo činnou osobou, platí si preddavky na poistné sám (platí na iný účet, ako spoločnosť). SZČO, pokiaľ je na materskej dovolenke, musí preddavky na poistné platiť.
Manželka je na materskej dovolenke, poberá štyritisíc. V poisťovni jej povedali, že už musí platiť preddavky 910 korún mesačne a po ročnom zúčtovaní jej preplatok vrátia. Za ženy na materskej má predsa platiť štát, alebo nie?
Na zodpovedanie tejto otázky je dôležité vedieť, v akom poistnom vzťahu bola evidovaná vaša manželka do 31. 12. 2004 v zdravotnej poisťovni. Ak bola zamestnancom, preddavky na poistné za ňu zamestnávateľ platiť nemusí, ak bola samostatne zárobkovo činnou osobou, áno, informovala ju poisťovňa správne. Ak bola osobou, za ktorú neplatil poistné štát ani zamestnávateľ, ani nebola samostatne zárobkovo činnou osobou, preddavky platiť nemusí, ale je povinná oznámiť poisťovni platiteľa poistného. V tomto poslednom prípade preddavky na poistné za ňu bude platiť štát.
Za koho platí poistné štát?
Štát neplatí poistné za zamestnancov, za zamestnávateľov a za samostatne zárobkovo činné osoby, neplatí poistné taktiež za osoby, ktoré v priebehu rozhodujúceho obdobia (roka 2005) mali príjem zo závislej činnosti (napr. od dôchodca z dohody o vykonaní práce) vyšší ako úhrn minimálnych miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia (6500 x 12 = 78 000 Sk). Za všetkých ostatných poistencov poistné platí, ale aj tu sú výnimky, napr. platí aj za zamestnanca, ktorý nemal príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa osobitného predpisu.
Som študent a tiež živnostník. Musím platiť zdravotné odvody?
Áno, SZČO sú povinné vypočítať, platiť a odvádzať preddavky na poistné.
Popri štúdiu si občas privyrobím, asi tak 5000 Sk mesačne. Musím platiť? Koľko?
Od 1. januára zdravotná poisťovňa nerozlišuje študentov, ako jednu z kategórií poistencov, sú to poistenci zúčastnení na verejnom zdravotnom poistení, ktorí musia zdravotnej poisťovni oznamovať, kto za nich platí poistenie, tak ako každý iný poistenec. Za túto skupinu poistencov platí poistné štát, kým nemajú príjem zo závislej činnosti za každý mesiac rozhodujúceho obdobia vyšší ako úhrn minimálnych miezd (min. mzda je 6500 Sk, čo je za rozhodujúce obdobie 78 000 Sk). Ak máte pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti 5000 Sk mesačne, tak vyššie uvedenú podmienku nespĺňate a preddavky na poistné bude platiť štát.
Som zamestnanec a občas si na zmluvu niečo zarobím. Musím platiť odvody aj z vedľajších príjmov? Za mňa už platí zamestnávateľ.
Nie, nemusíte platiť preddavky z vedľajšieho príjmu. Musíte ich však priznať pri ročnom zúčtovaní poistného tomu zamestnávateľovi, ktorého o toto zúčtovanie požiadate.
Platia aj dôchodcovia, ak majú iný príjem ako dôchodok?
Za poistenca dôchodcu platí poistné štát. Ak však má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti vyšší ako úhrn minimálnych miezd za každý mesiac obdobia je povinný urobiť ročné zúčtovanie, lebo sa stáva sám platiteľom poistného.
(Odpovede poskytla Všeobecná zdravotná poisťovňa)