Kordónové vedenie s rezom na čapíky, poloťažne a ťažne: Kmienok, ramená a rodivé drevo sú správne vybudované i vyviazané. FOTO - AUTOR |
Chyby, ktoré sa robia pri reze viniča, majú príčiny v nevhodnej odrodovo zmiešanej skladbe vinohradu a v zle zvolenom spone. Spočívajú aj v neodbornom výchovnom reze krov, formovaní kmienkov, ramien, vedení viniča, v nevyhovujúcej opornej konštrukcii a agrotechnike. Ľahko sa prenášajú do rodiacich vinohradov.
Poznačené sú tradíciou, stereotypom a nespôsobilosťou pracovníka pre rez. Nesprávnym rezom sa na kroch hromadí staré drevo. Nasleduje vynútená zmena typu rezu, deformácia systému vedenia a chaotické usporiadanie nadzemnej časti kra. Tieto chyby z minulosti sa nedajú v jednom roku rezom odstrániť.
Pri reze urobí pracovník veľa chýb, ak nepozná morfológiu a funkciu nadzemných orgánov viniča, zásady a význam rezu. Pestovateľ je kritický na chyby urobené z nedbanlivosti, lebo sa dajú úplne odstrániť. Takouto chybou je napríklad to, ak sa odstráni rodivé drevo potrebné pre optimálne, odrodovo diferencované zaťaženie krov púčikmi alebo na formovanie nadzemnej časti krov. Pritom sa nechá nerodivý letorast vyrastajúci zo starého dreva.
Rez viniča musí byť ukončený do začiatku fenofázy prúdenia štiav. Ak sa robí v časovej tiesni, viac sa poškodzujú oporné konštrukcie, letorasty a púčiky potrebné pre budúcoročnú úrodu. Vykonáva sa síce rýchlo, ale s väčšími chybami. Množstvo nedostatkov vzniká aj pri zlej organizácii práce. Veľmi dôležité sú preto prípravy na rez, ktoré sa týkajú aj pomocných pracovníkov. Záhradkár s tým nemá problémy, väčšinou ide o rodinných príslušníkov alebo priateľov, ktorí majú v reze viniča praktické skúsenosti. Dobre poznajú odrodové zloženie vinice, vzrast krov viniča, vedia sa rýchlo rozhodnúť koľko ťažňov, poloťažňov a čapíkov nechajú, kde zostanú zásobné čapíky.
Odrodovo zmiešané vinohrady neumožňujú robiť diferencovaný rez. Niektoré kry sú púčikmi preťažené, pri iných sa nízkym zaťažením dostatočne nevyužíva biologický potenciál krov.
Všetky chyby urobené pri reze viniča sa nakoniec odrazia v efektívnosti tejto činnosti.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ