Prvé príznaky možno vidieť na listoch marhúľ asi v polovici júna. Sú to nepravidelné žltkasté škvrny, ktoré neskôr hnednú a rozširujú sa na väčšiu časť listu. V mieste škvrny sa čepeľ niekedy deformuje. Ak je škvrna väčšia, list sa skrúca a predčasne opadáva. Podobne prebieha infekcia aj na čerešniach s tým rozdielom, že napadnutý skrútený list zostane celú zimu visieť na konári.
Huba prezimuje na nakazených opadaných listoch, na ktorých dozrievajú výtrusy schopné infekcie. Na jar alebo aj začiatkom leta sa odtiaľ dostávajú na listy marhúľ. Podmienkou infekcie sú okrem kvapôčok vody na listoch aj optimálne teploty okolo 22 až 24 stupňov v kombinácii s vysychavými stanovišťami.
Pre vznik infekcie sú najdôležitejšie zrážky v máji a začiatkom júna, príznaky však bývajú najčastejšie viditeľné až v júli. Náchylnosť na túto chorobu zvyšuje nedostatok pôdnej vlahy. Ak sa vo väčšej miere rozšíri ešte pred zberom plodov, na postihnutých stromoch plody horšie vyzrievajú alebo čiastočne predčasne opadnú. Skorá strata listov zhoršuje životaschopnosť stromov a zvyšuje ich náchylnosť na poškodenie zimnými mrazmi. Jesenné poškodenie stromov už nie je citeľné. Najviac ohrozované sú stromy na ľahších priepustných pôdach alebo na pôdach, ktoré majú pod plytkou vrstvou ornice hrubú vrstvu štrkopiesku, čo je napríklad na juhozápadnom Slovensku.
Z preventívnych opatrení treba zabezpečiť vzdušnosť lokality, výsadby a korún stromov. Dôležitá je likvidácia napadnutých listov, ktoré stačí zapracovať do pôdy. Napriek tomu, že v kalendárnych prehľadoch ochrany sa spomína táto pomerne zriedkavá choroba, ošetrenie sa odporúča iba v oblastiach s pravidelným výskytom príznakov ochorenia a len za daždivého počasia.
Pri suchom počasí sa postrek nemá robiť. Paušálne každoročné ošetrovanie tiež nie je potrebné.
Prvý postrek sa vykonáva dva až tri týždne po odkvitnutí a zopakuje sa raz až dvakrát v 10-dňových intervaloch. Používajú sa prípravky Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45, Dithane neo-tec, Novozir MN 80 alebo Syllit 65. Hnednutie zistené až po zbere plodov sa neošetruje. Na čerešniach stačí odstránenie skrútených listov počas zimy.
Ing. STANISLAV BAROK