Hľuzy topinamburu obhrýza hraboš. KRESBA - AUTOR |
V pôde nemôžeme uskladniť zeleninu citlivú na mráz. Sú to paradajky, uhorky, paprika, cuketa a cibuľa. Aj zemiaky, kaleráb, karfiol, cvikla, tekvica a zeler často namrznú a vo vlhkom prostredí podliehajú hnilobe. Vyžadujú si potom častejšiu kontrolu. Ani mrazuvzdorný pór nie je vhodné ponechať na hriadke, ak často dochádza k zamŕzaniu a rozmrazovaniu povrchových vrstiev pôdy. Kvalita plodiny sa tým výrazne zhoršuje.
Na zimné uskladnenie často nechávame v zemi časť dopestovanej mrkvy alebo petržlenu. Z petržlenu môžeme skoro na jar odtrhnúť časť čerstvej vňate do kuchyne. Platí to však len vtedy, ak sa do našej záhrady nedostanú hraboše. Títo škodcovia sú aj počas zimných mesiacov veľmi aktívni a sú schopní skonzumovať celý porast zazimovanej koreňovej zeleniny. Počas chladných mesiacov likvidujú v pôde všetko, čo im príde do cesty. Ak pestujeme topinambury, nezabudnime ich ohradiť hlbšie zakopanou sieťkou z plastickej látky. Ináč nám z hľúz zostanú len ohryzené zvyšky. Podobne je to aj pri čiernom koreni.
Chren hraboše spravidla neobľubujú. Jeho korene však napáda hniloba a hryzce. Hryzec vodný konzumuje aj v zime. Obhrýza korene mladých ovocných stromčekov a trvácej zeleniny. V záhradke, ktorá je v blízkosti vodného toku, narobí obrovské škody.
Nadmernú úrodu zeleniny môžeme uskladniť aj v chladnom skleníku, vo fóliovníku alebo v parenisku, najmä pri nedostatku skladovacích priestorov. Plodiny ukladáme do debničiek z plastu alebo z penového polystyrénu a zakopeme do zeme. Vykopanú jamu vystielame plastovou fóliou. Debničky prekrývame doskami alebo plastovými prikrývkami. Dôležitá je prebierka zeleniny pred jej uskladnením. Na tento účel vyberáme len zdravé, nepoškodené kusy. Ukladáme ich vo vrstvách, ktoré preložíme novinovým papierom. Nevýhodou je zvýšená vlhkosť vzduchu, ktorá podporuje rozširovanie hubových chorôb. Počas dní bez mrazov treba preto skladovacie priestory vyvetrať.
Výhodou uzavretých priestorov je ochrana uskladnenej zeleniny pred škodcami - hrabošmi, hryzcami, slimákmi, pandravami a inými druhmi patogénov, ktoré sú aktívne v nezamrznutej pôde aj v zimných mesiacoch.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.