Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Jaroslav Hašek prepletal svoj život toľkými výmyslami a mystifikáciami, že sa niekedy nedá určiť, čo je skutočnosť a čo legenda.

Dobrý vojak, zlý anarchista

Josefovi Švejkovi, dobromyseľnému ignorantovi s okrúhlou tvárou mesiačika sa podarilo to, čo máloktorej literárnej postave. Svojím ohlasom prevýšil aj svojho autora Jaroslava Haška. O Haškovi vieme toho dosť, ale so slávou jeho výtvoru sa to nemôže porovnávať. A pritom majú obe osobnosti veľa spoločného. Josef Švejk je taký autentický, že mnoho čitateľov bolo presvedčených o jeho existencii.

Jaroslav Hašek prepletal svoj život toľkými výmyslami a mystifikáciami, že sa niekedy nedá určiť, čo je skutočnosť a čo legenda. Taký je aj jeho pokus o samovraždu, keď sa roku 1911 pokúsil skočiť z Karlovho mosta. Bola to iba dobre naplánovaná provokácia alebo únik pred dlhmi a depresiami? Pravda, najprv sa musel narodiť autor, aby sa mohla zrodiť jeho postava.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hašek sa narodil 30. apríla 1883 v Prahe v rodine stredoškolského učiteľa. A hoci mu bol svojho času triednym profesorom aj Alois Jirásek, školskému systému študent Hašek nikdy neprišiel na chuť. Celý život však zbieral náhodné, chaotické a najmä ťažko uplatniteľné znalosti. Svojím svetonázorom bol anarchista a improvizátor. Najlepšie sa cítil v anarchistických časopisoch a najmä vo Svete zvierat, z ktorého ho po čase vyhodil. Medzi skutočné údaje miešal výmysly a klamstvá, fantastické historky vydával za overené fakty.

Po výpovedi z časopisu si síce založil vlastnú firmu Kynologický ústav, ale ako znalec psíčkov sa preslávil až svojou tvorbou. Už ako ženatý si vyskúšal vojenskú kariéru, najprv ako vojak, potom ruský zajatec, neskôr legionár. Roku 1918 vstúpil do komunistickej strany, a to tej najtvrdšej - Komunistickej strany Ruska. Svoje boľševické poslanie bral veľmi vážne. Alebo to bol zasa iba prejav jeho ľahkomyseľnej letory?

SkryťVypnúť reklamu

Z Ruska si priviedol novú ženu, ale rodinný život mu nevoňal. Presedel celé dni, týždne a mesiace v pražských krčmách a kaviarňach, kde mal svoje vysunuté pracovisko. Prespával u známych i neznámych, túlal sa, písal. Organizmus nemohol dlho vydržať tento nápor a Hašek zomrel v Lipnici nad Sázavou v roku 1923 ako štyridsaťročný.

Josef Švejk sa údajne zrodil niekedy v máji 1911. Meno, ktoré dnes pozná celý svet, etymologicky pochádza zo slova švej, čo znamená ľavý, krivý, nepárny. Takto sa volal istý poslanec z Kutnej Hory, ale aj Haškov bývalý sused. Dodnes sa laici i odborníci nemôžu zhodnúť na tom, či je Švejk génius alebo hlupák, prostáčik alebo hochštapler. Odborníci sa prikláňajú k názoru, že Švejk bol psychotik alebo menej odborne povedané: blb.

SkryťVypnúť reklamu

Iní však tvrdia, že bol iba neuveriteľne rafinovaný a za svoj dobromyseľný úsmev skrýval premyslenú deštrukciu. Jedni sú presvedčení, že bol svätý naivista, iní v ňom objavujú črty krutosti a vypočítavosti. Bohumil Hrabal, ktorý sa k Haškovmu odkazu krčmového rozprávačstva hlási, napísal: "Je to až obludná irónia, ktorú Česi nie sú schopní pochopiť."

Slovenskí čitatelia patria k najoddanejším obdivovateľom Josefa Švejka. Možno preto, že majú možnosť čítať jeho príhody v originále. Roku 1955 síce preložila Zuzka Zguriška Švejka do slovenčiny, ale keďže mu vložila do úst dedinské nárečie z okolia Brezovej, jej pokus pôsobil nechcene komicky. Ďalšie snahy o preklad Švejka do slovenčiny sa stretli s veľkým odporom. V Humennom mu dokonca postavili sochu.

SkryťVypnúť reklamu

Po Jaroslavovi Haškovi zostalo obrovské, hoci nevyrovnané dielo. Tvorí ho okrem Švejka aj vyše 1300 poviedok, čŕt, humoresiek, fejtónov, pamfletov, paródií. Jeho zobrané spisy sa rozrástli na šestnásť zväzkov! A predsa ich zatienila jediná postava, Josef Švejk, tento Don Quijote rakúsko-uhorskej monarchie.

Čo je Svetová knižnica SME?

Svetová knižnica SME je jedinečnou kolekciou kníh, ktorú prináša svojim čitateľom náš denník. Je zostavená zo 40 vrcholných diel svetovej a slovenskej literatúry 20. storočia s cieľom vytvoriť zbierku čitateľsky zaujímavej a pútavej literatúry. Vynikajúce diela od svetoznámych autorov, ako sú Kurt Vonnegut, William Golding, Thomas Mann, Alberto Moravia a ďalších, sú ideálne pre chvíle oddychu a pohody. Cieľom edície je priniesť slovenskému čitateľovi hodnotnú literatúru v kvalitnom prevedení v tvrdej väzbe za cenu, ktorá by ju urobila dostupnou širokej verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotná cena 185 korún

Jednotlivé tituly Svetovej knižnice SME budú vychádzať každý týždeň. Každá kniha vyjde v prvý pracovný deň a bude v predaji po dobu jedného týždňa. Tituly edície sa budú predávať na všetkých miestach predaja denníka SME výhradne spolu s denníkom, pričom cena za knihu bude len 185 Sk.

Výhody pre predplatiteľov

Predplatitelia denníka SME budú mať príležitosť objednať si zbierku ako celok a získať tak jednotlivé tituly ešte výhodnejšie, čím zároveň získajú istotu, že ani jeden titul edície im neunikne. Svetovú knižnicu SME si môžu objednať len predplatitelia denníka SME.

Na hornej snímke je Hašek (vpravo) s priateľmi vo svojej obľúbenej krčme v Lipnici nad Sázavou, kde je na starom cintoríne aj pochovaný. Vpravo je slávna kresba Švejka od Josefa Ladu. FOTO - ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu

Svetoznámy hokejový brankár Dominik Hašek tentoraz pózuje s vytúženým Stanleyho pohárom, ktorý získal v drese Detroitu, a nie s novou knihou edície SME. Zimu si totiž užíva v kanadskej Ottawe a tam s napätím sleduje, ako dopadnú rokovania o osude tejto sezóny NHL. K rovnako svetoznámej knihe svojho menovca sa však Dominátor rád vyjadril. "Švejka som nikdy nečítal, dvojdielny film s Rudolfom Hrušínským a Jaroslavom Marvanom však patrí medzi moje najobľúbenejšie, vždy si ho rád pozriem. Za rok prečítam len niekoľko kníh, mal by som si na ne nájsť viac času." Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války edične pripravil a o jazykovú úpravu sa postaral Jiří Fiala. (zk)

FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu