ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP |
Nie sú to ani homosexuáli, ani heterosexuáli. Asexuáli sú ľudia, ktorých iné osoby sexuálne nepriťahujú, jednoducho, nemajú záujem o sex. Tvoria vraj tri percentá svetovej populácie. Najnovšie sa asexuáli začínajú organizovať a snažia sa, aby sa vo svete, kde vládne sexuálny fenomén, nepristupovalo k nim ako ku chorým. Napísali to nedávno španielske noviny El Mundo.
Asexuáli sa cítia normálne, hoci o sebe často počujú, že ide o raritu a že sú mentálne chorí. Ich internetové stránky sa stále rozširujú. Ich jediným cieľom je nájsť ďalších podobných ľudí a pri troche šťastia vytvoriť pár, ktorý na vyjadrenie svojich citov nepotrebuje posteľ.
A ako je to so vznikom asexuality? Podľa psychologičky a sexuologičky Maríe de Montesovej "hrá pri zdravom vývoji ľudskej sexuality úlohu skúsenosť. Represívne alebo nadmerne promiskuitné prostredie môže vyvolať negatívnu reakciu".
Lucíu napríklad ovplyvnila jej rozvedená matka so sklonmi k promiskuite. Všetky Lucíine vzťahy sa skončili ako psychodráma - kvôli sexu. "Moje telo nikdy nereagovalo tak, ako by malo. Mala som niekoľko partnerov, ktorí sa ma snažili stimulovať, ale nič z toho nebolo. Pre nich to bolo frustrujúce, a vždy som ich nakoniec nechala. Jednoducho mi tento pud chýba. Rada však trávim čas s priateľmi a rodinou," hovorí 33-ročná Lucía. Hoci sa sexu dobrovoľne vyhýba, nepovažuje to za celibát, nerobí to totiž z náboženských či morálnych dôvodov.
Asexualita je subjektívna záležitosť. Neexistujú presné kritériá, ktorými ju možno vymedziť, ani vyšetrenia, ktoré by na ňu upozornili. No aj keď asexuáli necítia túžbu po sexuálnom vzťahu, nevylučujú nežné a hlboké priateľské vzťahy.
Rich Jonesová, zakladateľka Spoločnosti amerických asexuálov, je šťastná, že sa jej podarilo skontaktovať s ďalšími ľuďmi, ako je ona. "Je nepochybne dôležité, aby sme o sebe dali vedieť a navzájom sa podporovali. Vždy ma vyvádzal z miery prílišný význam, ktorý sa prikladá fyzickému styku. Môj prvý priateľ ma kvôli sexu opustil a veľmi mi tým ublížil. Skúsila som to len raz a cítila som zhnusenie. A to sa vôbec nezmenilo, takže pochybujem, že ide o niečo dočasné. Nepriťahujú ma ani muži, ani ženy, jednoducho som sa narodila asexuálna. Veľmi by som chcela mať deti, ale asi si ich budem musieť adoptovať, alebo sa nechať oplodniť umelo," vysvetľuje žena, ktorá vyrastala v rodine s homosexuálnym otcom.
Britský psychoterapeut Philip Hodson zastáva názor, že príčinou asexuality môže byť aj neustále sexuálne bombardovanie v tlači, filmoch, televízii. "Mnohí tak skončia, pretože sa nestotožnia s predstavou, aká sa v spojení so sexom bežne prezentuje," hovorí.
Sexuologička Pilar Cristóbalová s tým nesúhlasí: "Rimania sa obklopovali falickými symbolmi, renesancia bola plná nahých žien, a ľudia sa kvôli tomu nestávali asexuálmi." Prikláňa sa skôr k názoru, že asexuálom sa možno narodiť. "Sú ľudia, ktorí prídu na svet s nízkou sekréciou hormónov. Vo väčšine prípadov sa to však dá zlepšiť medicínskou cestou. Nech je to však, ako chce, asexualita nie je problém - dôležité je, ako to berie jej nositeľ a ostatní nemajú právo to posudzovať," zdôrazňuje sexuologička.