Globálnym počítačovým vírusom sa vlani darilo. Napadli takmer 38 miliónov počítačov, čo predstavuje o osem percent viac než tomu bolo v predchádzajúcom roku. Antivírové spoločnosti označili celkovo 30 útokov ako závažných.
Najúspešnejšie
Najzávažnejšie dopady mali vírusy typu Netsky a Mydoom. Rôzne verzie Netsky infikovali cez šesť miliónov počítačov, klony Mydoom cez 2,3 milióna strojov. Sasser zvládol niečo okolo 800 tisíc infekcií. Najviac útokov pripadlo na vírusy typu Bagle, Mydoom a Netsky, z veľkej časti vďaka virtuálnej vojne, ktorá vypukla medzi ich tvorcami na začiatku roka 2004. Potom ako sa podarilo zatknúť autora víusu Sasser, ktorý je považovaný aj za tvorcu Netsky, došlo v treťom štvrťroku k ďalším útokom Bagle a Mydoom. Červ Bagle sa vyskytol celkom v pätnástich rôznych verziách, Netsky v siedmych a Mydoom v troch.
Vlani prvýkrát prekročil počet evidovaných nákaz tri milióny za mesiac.
V roku 2004 sa objavili aj útoky pre bezdrôtové siete a 64 bitové Windows. Prvý známy vírus v mobilných telefónoch bol program s názvom Cabir, ktorý sa dokázal šíriť prostredníctvom spojenia Bluetooth. Nečudo, veď bezdrôtová komunikácia dnes patrí medzi najviac rozvíjajúce sa oblasti. Počet Bluetooth čipov sa má do roku 2008 zvýšiť z vlaňajších 69 miliónov kusov na neuveriteľných 720 miliónov. Všetky doposiaľ nájdené varianty Cabir nespôsobujú žiadnu škodu. Podľa niektorých správ by mal Cabir pochádzať
z Brazílie kde ho vytvoril 32-ročný programátor. Reálne nebezpečenstvo nehrozí, pretože vírus sa nešíri automaticky, ale prijatie súboru musí majiteľ telefónu potvrdiť a následne spustiť inštaláciu. Inak je to už s nástupcom, ktorý sa šíri z internetu prostredníctvom sťahovania vyzváňacích tónov a šetričov displejov. Trójsky kôň napáda prístroje s operačným systémom Symbian Series 60. Vírus nesie označenie SKULL a môže sa nachádzať vo freewarových programoch, či na webových stránkach so zdieľanými súbormi. Obete tohto vírusu neboli schopné zapnúť svoj mobilný telefón.
Antispamová aliancia varuje
Minulý rok vzrástol aj počet nevyžiadanej reklamy, tzv. spamu. Objem takto rozosielanej reklamy dosiahol 60% celkovej elektronickej pošty. Z celkového množstva bolo 35% spamu zameraného na ponuku finančných služieb a 20% na rôzne liečivé prípravky. Tento rok odborníci varujú pred stále rafinovanejším obchádzaním antivírových a bezpečnostných metód. Opäť narastie počet zneužití webovej prevádzky hlavne vo firmách a tak isto sa skráti čas potrebný medzi objavením zraniteľného miesta v programe a jeho zneužitím. Spam v podobe mailov s cieľom získať osobné údaje bude aj naďalej potenciálnou príčinou problémov s elektronickou poštou. Vyžiada si to nasadenie lepších filtrovacích služieb. Výrazne sa zvýšil tiež počet atakov páchaných organizovaným zločinom, zamerané boli predovšetkým na získanie osobných či finančných údajov od užívateľov počítačov. Ide o tzv. phishing, keď sa podvodník na internete vydáva za niekoho iného. Falošná identita má rôzne podoby, najčastejšie je však scenár rovnaký, V niekoho mene osloviť adresáta a vyžiadať si prostredníctvom vierohodnej webovej stránky osobné údaje, ktoré sa dajú zneužiť.
Leto trójskych koní
Vlani sa zdokumentovalo takmer 17 tisíc rôznych typov škodlivých programov, medzi ktorými prevládali trójske kone. Z údajov zozbieraných voľne dostupným online skenerom spoločnosti Panda Software vyplýva, že vírus Downloader.GK spôsobil v lete 2004 najviac incidentov v počítačoch používateľov na celom svete. Vďaka svojim účinkom tento vírus zaujal najvyššiu pozíciu v rebríčku Top 10 najčastejšie detekovaných vírusov skenerom Panda ActiveScan, nahradiac Netsky.P, ktorý sa držal na tejto pozícii v mesiacoch apríl a máj. Vírus Downloader.GK je trójsky kôň, ktorý sa nemôže šíriť sám, pretože musí byť stiahnutý do počítača vtedy, keď počítačoví používatelia navštívia určité webové stránky a dajú súhlas s inštalovaním špecifických ActiveX prvkov. Jeho pozícia v rebríčku Top 10 dokazuje, že bol obsiahnutý v mnohých webových stránkach, dokonca dlho po tom, ako sa začiatkom júna objavil.
Nárast trójskych koňov poukazuje na intenzívnu aktivitu kybernetických zločincov, zameranú na získanie určitého druhu finančného benefitu zo svojich výtvorov, pretože akcie, ktoré môžu vykonať, zahŕňajú aj prisvojenie si dôverných údajov, často použitých na nečestné účely.
Nástroje na odobratie nebezpečného softvéru
Okrem plnohodnotného antivírusového programu ponúkajú výrobcovia aj softvér na skenovanie otváraných súborov na počítači. Bezpečnosť sa dostáva na úplné čelo záujmu, pochopili to aj v Microsofte a pre užívateľov pripravili utilitku, ktorá po naskenovaní dokáže odhaliť prítomnosť niektorých červov. Podľa odporúčaní by si mal užívateľ operačného systému Windows spustiť tento nástroj aj v prípade, že sa počítač zdá byť v poriadku. Aktualizácia na webe prebieha dvakrát do mesiaca. Ak nechcete použiť nástroj od MS, spústu podobných utilít
nájdete na stránkach výrobcov antivírusového softvéru a rovnako bezplatne si ich môžete stiahnuť. Treba však počítať s tým, že takéto inštalácie nie vždy ponúkajú neobmedzenú imunizačnú ochranu a automatické obnovovanie databázy, hlavne ak ide len o jednoduchý nástroj na prehľadanie a odstránenie nežiaducich elementov z počítača. Ťažko hodnotiť úspešnosť podobných snažení pri pohľade na najrozšírenejšie vírusy sveta, medzi ktoré patrí aj červ Zafi.D, ktorý sa šíri v správach elektronickej pošty. Zaujímavý je tým, že predmet správy dokáže napísať v jazyku krajiny, pre ktorú je správa určená. Napriek tomu, že jeho podoby sa v ostatnom čase stali notoricky známe sa mu koncom roka opäť darilo aj vďaka novoročným želaniam. Nedisciplinovanosť niektorých užívateľov sa im vypomstila krádežou údajov. n