Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Šátek: Stratil som poslednú ilúziu o politikoch

Odvolaný riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek tvrdí, že dôvody ministra vnútra Vladimíra Palka neobstoja a v skutočnosti sa ho musel zbaviť

Z funkcie riaditeľa Úradu boja proti korupcii ho minister vnútra Vladimír Palko odvolal minulý týždeň. Vyhlásil o ňom, že funkciu ľudsky nezvládol a v polícii intrigoval. O tri dni už nebude policajtom, odchádza do civilu. Hovorili sme s JOZEFOM ŠÁTEKOM.

Minister tvrdí, že zlomový bod, keď sa vás rozhodol odvolať, bol váš rozhovor 14. januára. Čo sa tam vtedy udialo a prečo ste sa s ním stretli?

Mal som niekoľko veľmi vážnych informácií, ktoré som mu ako vrcholový policajný funkcionár musel povedať. Tak ako niekoľkokrát predtým som ho informoval. Doteraz nemal žiadne výhrady, ak som mu hovoril o informáciách, ktoré sa priamo netýkali činnosti nášho úradu.


Prečo ste mu také veci hovorili?

Sú to bežné informácie, ktoré zachytávajú naše operatívne zložky, alebo sa mi dostali od iných funkcionárov. Mnohokrát ma funkcionári požiadali, aby som im pomohol, lebo sa k ministrovi nedostanú. Ja som tú možnosť priameho kontaktu mal a cítil som sa ako sprostredkovateľ.


Ako často ste sa stretávali?

Rôzne. Niekedy sa stalo, že sme sa stretli do týždňa dva aj trikrát, inokedy raz za dva týždne.


Dal niekedy minister najavo, že mu je vaše informovanie nepríjemné a že to považuje za intrigovanie?

Nie, nikdy. Náš vzťah, ak ho porovnám s inými funkcionármi, bol až do 18. januára korektný. Rozprávali sme sa všeobecne o problémoch v polícii. Minister sa mnohokrát sám pýtal na záležitosti, ktoré nespadajú pod moju kompetenciu, ale vedel, že mám dlhoročnú prax a chcel poznať môj názor.


Minister tvrdí, že vás viackrát upozorňoval, aby ste pred ním nekritizovali iných policajných funkcionárov. Je to pravda?

Pravdepodobne pre ten účel, pre ktorý ma odstránil z funkcie, si musel vymyslieť takúto lož.


O čom ste ho informovali v ten piatok?

Rozhovor sa začal tak, že minister sa pýtal na niektoré staré prípady, chcel vedieť, v akom sú štádiu. Napríklad sa pýtal na B.M.G. Horizont. Ja som povedal, že Najvyšší súd rozhodol o vylúčení poškodených, čo dobre ovplyvní vyšetrovanie a že možno prípad skončíme do apríla. Potom som sa ho spýtal, či ho môžem informovať o niektorých problémoch, ktoré som zistil. Najväčším vôbec neboli Ople, ani športový deň. Bol to úplne iný prípad, keď vysokí policajní funkcionári dostali informáciu o ohrození života určitej osoby. Podľa mojich informácií neboli vykonané adekvátne opatrenia a toho človeka zavraždili. Povedal som mu, že nechcem byť v takom Policajnom zbore, ktorý si neplní svoje základné úlohy.


O ktorú vraždu ide?

Nechcem byť teraz konkrétny. Pán minister sa ma opýtal, čo mali tí funkcionári urobiť. A ja som povedal, že presne to, čo urobili na vlastnú ochranu. Keď dostal jeden z nich informáciu o svojom ohrození, nechal sa chrániť dvanástimi policajtmi v nepriestrelných vestách a vozil sa v opancierovanom aute. Druhý prípad, o ktorom som s ním hovoril, sa týka závažnej hospodárskej trestnej činnosti. Informoval som ho, že chcem, aby náš úrad na ňom začal pracovať a aby sme ho zaradili do prípadov konkurznej mafie. Až potom prišiel rad na športový deň a Ople.


Máte dôkazyo tom, čo tvrdíte?

O tom, že neboli splnené opatrenia zo strany polície, mám informácie priamo od vysokého funkcionára. V prípade sa, myslím, aj koná. K tomu druhému som povedal, aké máme operatívne poznatky. Ja som tam neprišiel dokazovať, ja som prišiel informovať, že máme také informácie a že chceme začať vyšetrovanie.


Funkcionárom, ktorý nezabezpečil ochranu zavraždenej osoby a ktorý sám seba nechal chrániť, je Jaroslav Spišiak?

Ja nebudem nič konkretizovať.


Ako minister na vaše informácie reagoval?

Iba sa ma spýtal, čo títo funkcionári mali urobiť. Pochopil som, že o tom vie. Ja som ho informoval, bolo na ňom, čo ďalej urobí. Tú druhú informáciu zobral na vedomie.


Ako pokračoval rozhovor o Oploch a športovom dni?

Vôbec som nehovoril, že má byť niekto stíhaný. Len som povedal, že výsledkom kontroly úhrady športového dňa je podozrenie, že časť platby zhruba za 520-tisíc bola fiktívna. Podľa mňa to nie je banálna vec. Tiež som mu povedal, že mám informácie, že príslušníci, ktorí tam boli, večer nadmieru požívali alkohol a spili sa na ruský spôsob, čo je do bezvedomia. Druhá vec, ktorú nechcem veľmi rozvádzať, ale malo by to byť cieľom preverovania inšpekcie, je, že charakter toho zariadenia nebol najvhodnejší na uskutočnenie tohto podujatia. Policajti si mohli minimálne zistiť, komu to patrí. O Oploch som hovoril len to, že vo veci sa začne trestné stíhanie. On sa ma spýtal, čo tam vidím, ako porušenie zákona a ja som to vysvetlil. O tom, že sme to začali preverovať, bol minister informovaný asi štyri mesiace dozadu a vtedy mi povedal, aby sme konali.


Minister povedal, že keď videl, čím sa vaša myseľ zaoberá, zakročil. Nedá sa to celé chápať ako intrigovanie?

Tá intriga sa stala v jeho hlave. Ja som ho prišiel s čistým svedomím otvorene informovať o problémoch. Bola to moja povinnosť. To, že on tvrdí, že mi vstúpil do mysle a začal si predstavovať, kam tým mierim a čo tým chcem, alebo nechcem získať, to je jeho intriga.


Minister tvrdí, že tým, že ste ukončili rozhovor Oplami, ste mu mohli naznačiť, že ste neodvolateľný?

To je znôška nezmyslov. S nákupom Oplov nesúhlasil policajný prezident. Negatívne stanovisko všeobecnej sekcii dali špeciálne odborné pracoviská ako je odbor poriadkovej polície a vedúci technického rozvoja pán Litva. Tvrdili, že nákup je nevýhodný. To sa dostalo aj k nám. Vedeli sme, že ich nakoniec kúpili cez krajské riaditeľstvá a nie cez prezídium. Preto som súhlasil, aby sme na tom začali robiť. Ak chceme byť nekompromisní voči komukoľvek, musíme si zamiesť pred vlastným prahom. Nikto len preto, že je na ministerstve vnútra, nemôže mať pocit, že sa mu nič nestane.


Šéf sekcie Martin Cebo je člen KDH. Nemohol to minister brať ako vydieranie?

Mňa ako policajta nezaujíma, kto je v akej strane. Cebo je pre mňa normálny zamestnanec v štátnej správe ako každý iný. Je pracovníkom ministerstva, má určitú zodpovednosť a v súvislosti s jeho zodpovednosťou sú tam nejaké podozrenia.


Informovali ste ministra v minulosti o problémoch, ktoré sa týkali Úradu organizovanej trestnej činnosti, ktorý riadi Spišiak?

Mali sme na túto tému niekoľko vážnych a dlhých rozhovorov, kde iniciátorom bol on. Bolo zrejmé, že tento útvar vzhľadom na svoje počty a na to, ako je vybavený, nemá dobré výsledky. Najvypuklejšie sa to prejavovalo v Bratislave, kde si mafia robila, čo chcela a kde sme nevedeli ako polícia včas reagovať a zakročiť. Mnohokrát sme ani nevedeli, čo sa v podsvetí deje. Niekoľkokrát ma minister požiadal o názor a spôsob riešenia.


Hovorili ste svoje výhrady aj policajnému viceprezidentovi?

S pánom Spišiakom sme mali vždy korektné vzťahy a na túto tému sme sa mnohokrát rozprávali. Sám priznával, že v niektorých oblastiach je ich činnosť problematická. Keď sa mi situácia videla veľmi kritická, navrhol som ministrovi, aby aj operatívne zložky môjho úradu zachytávali informácie o podsvetí. Súhlasil a myslím, že sme odovzdali významné informácie aj o tom, čo sa deje a čo sú príčiny určitých dejov. O niektorých veciach, ktoré sa pripravovali, sme informovali aj dopredu.


Minister však Spišiaka pochválil. Vraždy sa podľa neho dejú aj preto, že sa jeho úradu podarilo napríklad kauzou oleje odseknúť mafii finančné toky.

Minister čítal všetky informácie, ktoré sme získali. Žeby mafia až tak strašne utrpela, to sme nezistili.


Povedali ste niekedy ministrovi priamo, že Spišiak by mal byť odvolaný?

Jednou zo základných vecí, na ktoré som upozorňoval, bolo, že od 1. 1. 2004 až doteraz úrad organizovanej trestnej činnosti nemá riaditeľa. Po celý rok bol poverený riadením prvý viceprezident. Myslím, že má dosť úloh s riadením iných útvarov. Vôbec som tým nemyslel, že by mal odísť z funkcie. Viem, že pán minister ponúkol Spišiakovi na výber medzi šéfom organizovanej a viceprezidentom a on si vybral.


Ako to bolo s ponukou ministra pre vás na funkciu prezidenta alebo viceprezidenta?

Dvakrát mi ponúkol funkciu prezidenta. Ponúkal mi tiež riešenie, že z dvoch úradov - organizovanej a boja proti korupcii urobíme jeden a zastrešíme ho riaditeľom, ktorým som mal byť ja. Odmietol som. Bola to megalomanská a socialistická predstava. Takýto úrad je neriaditeľný. Povedal som mu tiež, že sa cítim dosť fyzicky a psychicky opotrebovaný.


Prečo ste po reorganizácii zboru chceli finančnú políciu?

Po reorganizácii sa povedalo, že po pol roku sa to vyhodnotí a upraví. Nám vyšlo, že s týmto počtom ľudí nevieme pracovať tak kvalitne, ako chceme. Chýba nám asi 60 ľudí. Požadoval som 32 miest. Ako možné riešenie som navrhol pričlenenie finančnej polície. Môj návrh bol úplne transparentný a otvorený. Minister nakoniec rozhodol inak. Stále som však chcel 32 miest.


Čo bol teda podľa vás pravý dôvod odvolania?

V tom piatkovom rozhovore sa asi spojili problémy, ktoré som predstavoval. Bol som nekompromisný bez ohľadu na to, kto je z akej strany a aké má väzby. Viem, že vyšetrovanie pána Bielika spôsobilo ministrovi v strane problém. Predstavoval som problém vo vzťahu k organizovanej, kde som mal kritické stanoviská. Jednoznačne som upozorňoval na to, že na ministerstve sa neporiadne nakladá so štátnymi financiami. Nepoužíva sa verejná súťaž, všetko sa zadáva vybraným firmám a množia sa informácie o tom, že to má korupčný podtext. Posledná vec bola, že som kritizoval reorganizáciu Policajného zboru. Bral som to tak, že som povinný riešiť problémy ako člen reorganizačnej komisie. Tvrdil som, že treba urobiť nejaké korekcie, ale minister mi povedal, že je to politicky neúnosné.


Ako sa pozeráte na ministrovo zdôvodnenie odvolania?

Čo si mám myslieť o osobe, s ktorou sa v piatok lúčite, usmieva sa na vás a povie vám, že začiatkom týždňa sa stretnete a témy prerokujete a o tri dni vás zavolá prezident, o dvanástej vám prečíta rozkaz o odvolaní a o pätnásť minút Palko vystúpi na tlačovke a uvádza nehorázne lži? Zaútočil na moju česť, dôstojnosť. V praxi ukázal, ako vyzerá kresťanská láska a ako sa hádže chlebom. Pošpinil moje meno, ublížil mojej rodine. Mám chorú manželku aj matku. Niekoľkokrát som ho žiadal, že chcem odísť, aby som ich zdravotný stav nezhoršoval. On to vedel, keby si ma zavolal, nemal by som problém sám odísť. Stratil som poslednú dobrú predstavu o politikoch. Neviem, prečo by som mal robiť intrigy. Ak by som chcel kompetencie prezidenta, viceprezidenta, mohol som ich mať.


Na ďalší deň povedal, že ste rokovali s politikmi mimo rezortu vnútra o odvolaní ministra Pittnera a že to je vlastnosť, ktorú si treba zapamätať. S kým ste rokovali?

To teraz nie je podstatné a z jeho strany zavádza. Zistil som, že všetko hodnotí z pohľadu ohrozenia vlastnej funkcie. Ak komplexne zhodnotil všetky problémy, ktoré som mu naznačil, a ak by sa mali riešiť, ohrozovalo to jeho pozíciu.


Rokovali ste s nejakými politikmi o odvolaní Pittnera?

Žeby s Palkom?


Čo bude teraz s Úradom boja proti korupcii?

Všetci sú nahraditeľní. To, čo minister urobil, však zohralo negatívnu rolu vo vedomí policajtov. Jednoznačne im povedal, že všetko môžete, ale len do určitej miery. Sú tu hranice, cez ktoré vás ja ako politik nepustím.


Policajti ako vy, dostávajú po odchode do civilu lukratívne ponuky často aj od ľudí, ktorých predtým preverovali. Prijali by ste takú ponuku?

Mali by byť poučení pánom ministrom, že robím intrigy.


Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 2. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 4. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 7. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 8. Nová služba v dm – expresné vyzdvihnutie v ľubovoľnej predajni
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 152
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 843
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 653
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 502
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 3 167
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 254
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 836
 8. Prvá dáma festivalu 1 807
 9. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 779
 10. Časté zápaly ústnej dutiny či nádcha? Vyskúšajte nano striebro 1 454
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločné fotenie pred Úradom vlády.

Keď si odmyslíme výstrelky Matoviča a Kollára, je tu vláda štandardnej stredopravej orientácie.


13. sep

V zelenej farbe budú už len štyri okresy.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu