FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Košická mestská časť Sever bola pred pár rokmi rajským ostrovom. Bloky s tehlovými bytovkami a priestrannými bytmi ponorené do sýtej zelene sa zmenili na špinavé geto. Len v okolí Kisdyho ulice sú dve čierne skládky odpadu.
"Všetok objemný odpad, ktorý nepatrí do kontajnera, sú občania podľa všeobecno-záväzného nariadenia mesta povinní odviezť do zberného dvora, kde ho môžu zadarmo uložiť. Týka sa to nielen bielej techniky, teda chladničiek, práčok, starých televízorov či iných spotrebičov, ale aj odpadu, ktorý vzniká pri rekonštrukcii bytu, a nebezpečného odpadu. Je to zahrnuté v poplatku," hovorí vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia Magistrátu mesta Košice Alžbeta Slavkovská.
Zberné dvory sú poloprázdne
Kým niektoré časti Košíc sa topia v odpadoch, dva zberné dvory KOSIT-u, súkromnej spoločnosti, ktorá okrem iného zodpovedá za zber a likvidáciu odpadu, sú poloprázdne.
"Ľudia si v minulosti zvykli, že všetko, čo doma nepotrebujú, jednoducho vyložia ku kontajnerom a my to zvezieme. Nové všeobecno-záväzné nariadenie mesta jednoznačne zakazuje ukladať na stanovištiach určených na zber bežného komunálneho odpadu akýkoľvek ďalší odpad. Podľa tohto nariadenia mesto zabezpečuje odvoz objemných, vytriedených, nebezpečných a drobných stavebných odpadov dvakrát do roka, zvyčajne v ča- se jarného a jesenného upratovania," vysvetľuje generálny riaditeľ KOSIT-u Gian Giunta.
Firma robí priebežne zvoz a čistenie stanovíšť od objemného odpadu aj nad rámec nariadenia. Tieto náklady nie sú zahrnuté v poplatku za odpad, účtuje ich mestu navyše.
"V roku 2003 obyvatelia uložili na dva zberné dvory spolu 1 500 ton odpadu. Z celkového objemu 160 ton za deň a viac ako 58 000 ton za rok sú to približne len tri percentá. Pritom až 33 percent by sa mohlo a malo ocitnúť na zberných dvoroch. Rozdiel musíme prácne triediť v naše spaľovni," hovorí riaditeľka Košickej spaľovne Anna Makatúrová.
Možnosti Košičanov, ako sa zbaviť nepotrebných nadrozmerných vecí:
* Odviezť ich zadarmo do zberného strediska.
* Objednať si kontajner v KOSIT-e. V roku 2004 účtovali cenu 35 Sk/deň, 30 Sk/km za odvoz.
* Uložiť ich ku kontajneru a riskovať pokutu vo výške až 5000 Sk.
"Stále lepšie je to legálne priniesť sem a vyvarovať sa problémom ako znečisťovať les, ktorý mám pár metrov od domu," hovorí Miloš Bohuš. Do zberného centra priniesol bandasky, v ktorých kedysi mával vykurovaciu naftu.