Nábytok či domáce spotrebiče má likvidovať obec

BRATISLAVA - Chadničky, práčky, staré televízory, sporáky, polámané stoličky, umývadlá, vane. To všetko sa objavuje v blízkostí kontajnerov. Staré spotrebiče však nájdete aj v okolí riek, na divých skládkach v mestách aj v dedinách.

Pri kontajneroch končí všetko nepotrebné vybavenie domácností. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ

BRATISLAVA - Chadničky, práčky, staré televízory, sporáky, polámané stoličky, umývadlá, vane. To všetko sa objavuje v blízkostí kontajnerov. Staré spotrebiče však nájdete aj v okolí riek, na divých skládkach v mestách aj v dedinách.

Likvidáciu odpadu z domácností musia podľa zákona zabezpečiť obce. Za poplatky od obyvateľov majú zabezpečiť kontajnery na bežný odpad, a najmenej dvakrát do roka aj na objemný odpad (napríklad nábytok či domáce spotrebiče), na odpad s obsahom škodlivín (napríklad žiarovky, farby, batérie), i na drobný stavebný odpad. Ďalšia možnosť je, že obec zriadi zberné dvory, kam sa dajú odpady uložiť kedykoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto prestavuje byt mimo termínu, čo obec pristaví kontajner, môže sa podľa riaditeľa odboru odpadového hospodárstva na ministerstve životného prostredia Petra Galloviča informovať na obecnom úrade, kto pre obec zabezpečuje zneškodnenie odpadu. "Za odpad si však zaplatí sám."

Ak je množstvo stavebného odpadu do kubického metra na fyzickú osobu ročne, obec musí jeho zneškodnenie zabezpečiť vždy, upozorňuje Gallovič. "Takéto zneškodnenie je zahrnuté v miestnom poplatku." Občanovi by malo stačiť zavolať na úrad, že robí menšiu prestavbu - napríklad, že štvorčlenná rodina má štyri kubické metre odpadu - a obec sa oň musí postarať. Gallovič nevie, ako obce povinnosť dodržiavajú, ani ako kontrolujú objem odpadu.

Ako obce i občania dodržiavajú svoje povinnosti, kontrolujú obvodné úrady životného prostredia a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Minulý rok dostala 114 podnetov o porušovaní zákona o odpadoch. Tretina sa týkala divých skládok, na obce sa ľudia sťažovali najmä preto, že komunálny odpad neodvážali dosť často. "V čase kontrol sme však nezistili porušenie zákona," povedal hovorca inšpekcie Michal Štefánek. Že ho obce porušujú, potvrdili inšpekcii miestni obyvatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Opodstatnená bola napríklad sťažnosť, že obec nezabezpečuje zber vytriedeného odpadu dvakrát ročne. Zákon porušila aj obec, ktorá rozhlásila, že bude zber opotrebovaných akumulátorov, no firma, ktorá ho zabezpečovala, nemala oprávnenie. Ďalšia obec nezaplatila za odpad na skládke a poplatky použila inak.

Sekcia environmentálnych programov z pokút podporuje ochranu životného prostredia. Jej šéfka Jana Zlochová hovorí, že desať najvyšších pokút dostali minulý rok najmä firmy, ktoré nehlásili vznik odpadu, 70-tisícovú pokutu však dostalo aj mesto, ktoré nezabezpečilo zber vytriedeného nebezpečného odpadu.

Separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov by mal byť pre obce prioritou, no povinný bude až od roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko odpadu produkujeme

Podľa Štatistického úradu Slováci v roku 2003 vyprodukovali 1 599 377 ton komunálnych odpadov, čo je 297 kilogramov za rok na občana.

Väčšinou sa ukladá na skládkach (89 percent).

Iba 10 kilogramov odpadu ročne na obyvateľa sa podarí vyseparovať.

Podľa Spoločnosti priateľov Zeme tvorí z odpadu vyprodukovaného jedným obyvateľom Slovenska až 45 percent biologický odpad, ktorý by sa mohol kompostovať, 20 percent papier, 12 percent sklo, 7 percent plasty, 4 percentá textil, 4 percentá kovy, 3 percentá drevo či guma a jedno percento nebezpečný odpad, všetko úplne či čiastočne recyklovateľné.

Čo musí zabezpečiť obec

Zber a prepravu komunálnych odpadov.

Priestor, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zabezpečiť zber a prepravu objemných odpadov, oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov.

Od 1. januára 2010 budú obce povinné zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov. Obce to robia už teraz, pretože môžu získať príspevok z Recyklačného fondu. Za tri roky získali 32,5 milióna korún. "Záujem rastie, prvý rok požiadala desiatka obcí, minulý rok sme už schválili 401 žiadostí," povedala hovorkyňa Magdaléna Sedláčková.

Od 13. augusta 2005 podľa smernice Európskej únie by mali mať občania možnosť odniesť elektrospotrebiče, hračky, športové potreby, svetelné zdroje aj späť obchodníkom či výrobcom. Výrobcovia môžu obciam so zberom pomôcť aj finančne.

SkryťVypnúť reklamu

Čo musí urobiť občan

Zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov v obci.

Ukladať komunálne odpady alebo ich oddelené zložky a drobné stavebné odpady na miesta určené obcou a do zberných nádob.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu