"Ak nechceme, aby nám opozícia robila niekedy umelé obštrukcie, nie celkom chápem, prečo sme ich urobili my," odkázal koaličným partnerom o schôdzi, ktorú organizovalo HZDS Vladimíra Mečiara, premiér Dzurinda.
Lídri opozície Vladimír Mečiar a Robert Fico nenašli včera v parlamente spoločnú reč a zostávajú tak viac súpermi ako partnermi. Návrh HZDS diskutovať o politickej situácii Smer nepodporil.
"Pán Fico sa ukázal v tých farbách, ako som vždy o ňom tvrdil," povedal podpredseda HZDS Ján Kovarčík. Predpokladá, že hlasovanie Smeru bude mať vplyv na opozičnú spoluprácu.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že hnutie sa opäť pokúsi schôdzu zvolať. Podľa Vetešku sa necíti urazené. Postoj politikov, ktorí návrh nepodporili, označil za "hrátky urazených detí v piesku".
Šéf Smeru Robert Fico nevidí dôvod na stretnutie opozície. "Neviem o tom, že existuje nejaký úzus, kde by jedna strana mohla volať na koberec druhú. Ak bude riadne stretnutie, radi sa stretneme. Ak niekto má čo vysvetľovať, tak je to pán Mečiar - prečo takúto schôdzu spískal s pánom Dzurindom," povedal.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že je rád, ako hlasoval klub strany. Pripomenul, že keď začínal v politike, bývala v parlamente všeobecná rozprava a v televíznych debatách podľa neho nie je čas na zásadné vyjadrenia. Vôbec by sa preto nebránil diskusii, "v akej kondícii" je Slovensko. Keď však dostal otázku, že takúto rozpravu môže SDKÚ podnietiť na bežnej schôdzi, odvetil, že mu "to tak meritórne nechýba".
Predsedníčka SF Zuzana Martináková ešte pred začiatkom schôdze povedala, že pôjde o pokus o zbližovanie názorových rozdielov SDKÚ a HZDS. V návrhu sa hovorilo o dialógu medzi opozíciou a koalíciou. "Určite pán Mečiar nemyslel Smer a koalíciu, ale HZDS a SDKÚ."
(sp)
Ako sa približujú
Dzurinda ocenil hlasovania HZDS o vyslaní vojakov do Iraku, jeho podporu referendu o vstupe do EÚ i schválenie pozície Slovenska k začatiu prístupových rokovaní s Tureckom,
HZDS podporilo zákony, ktoré bolo treba prijať pred vstupom do únie,
Dzurinda s Mečiarom spolu trištvrte hodinu hovorili pred referendom o vstupe do únie, rovnako pred rokovaním parlamentu o Turecku. Objavili sa podozrenia, že rokovali aj o iných témach,
V roku 2003 HZDS nepodporilo odvolávanie vicepremiérov Ivana Mikloša a Pála Csákyho,
HZDS zmenilo svoje správanie v parlamente, obštrukcie z minulého volebného obdobia sa stali minulosťou. Dzurinda včera dokonca naznačil výčitku zvyšku koalície, ktorá nepodporila návrh HZDS, pretože ak "nechceme, aby nám opozícia robila niekedy umelé obštrukcie, nie celkom chápem, prečo sme ich urobili my",
Voľba šéfa NKÚ - aj keď boli voľby tajné, hovorilo sa, že SDKÚ a HZDS sa dohodli na podpore poslanca HZDS Jána Jasovského. Za podpredsedníčku NKÚ poslanci zase zvolili kandidátku SDKÚ,
Minulý týždeň Mečiar povedal, že kontinuita po voľbách je možná a prienik programov reálny. (sp)
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL