Mimoriadna schôdza sa však po niekoľkých minútach skončila, pretože zvyšok koalície a Smer program nepodporili. Koaličné strany postoj SDKÚ prekvapil.
Predseda Smeru Robert Fico, ale aj časť koaličných politikov naznačili, že HZDS a SDKÚ sa na schôdzi dohodli. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ale aj Viliam Veteška a Ján Kovarčík z HZDS akékoľvek dohody popreli.
Dzurinda povedal, že zo spájania jeho strany s HZDS sa stáva "také šou, také klišé, ktoré niektorým ľuďom vyhovuje". Kovarčík na otázku, ako vysvetlí, že z koalície plán HZDS podporila len SDKÚ, odpovedal: "To je ťažko vysvetliť. SDKÚ chcela a mala reálny záujem diskutovať o problémoch."
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že aj včerajšok oprávňuje k názoru, že HZDS a SDKÚ majú dohody s charakterom politického kartelu. Tým sa podľa neho vytráca z politickej scény klasická súťaž koalície a opozície.
Fico hovorí, že Dzurinda je "nervózny, lebo bol odhalený - zrazu sa vyskytol na hlasovacom lístku spolu s HZDS".
Partneri budú od SDKÚ žiadať vysvetlenie na najbližšom rokovaní koaličnej rady. Jirko Malchárek z ANO povedal, že "hlasovanie hovorí jasnou rečou" a Július Brocka z KDH podotkol, že sa zdá, ako keby schôdza "nebola len iniciatívou HZDS, ale aj SDKÚ".
Do parlamentu sa včera dostavil Dzurinda so všetkými ministrami za SDKÚ až na Eduarda Kukana. Jeden z nich vraj preto odložil služobnú cestu. Prítomní však boli aj ministri Fronc z KDH, Chmel za ANO a Simon z SMK. Poslanec Gyula Bárdos z SMK povedal, že očakáva, že ministri budú takto reagovať aj v iných prípadoch.
HZDS chcelo hovoriť o vysokej miere nezamestnanosti, o sociálne odkázaných rodinách, o stave kultúry, o aktivitách, ktoré by mohli viesť k "ohrozeniu územnej celistvosti" či o "rozvojových programoch". Cieľom malo byť tiež "posilnenie pozitívnych trendov vývoja". Minulý týždeň predseda HZDS Vladimír Mečiar na konferencii o konkurencieschopnosti Slovenska za účasti ekonómov i politických špičiek dokonca povedal, že budúce "voľby nemusia byť katastrofou, kontinuita je možná a prienik programov reálny".
Na otázku SME, či aj včerajšia schôdza nemala byť jedným z postupných krokov, ako dosiahnuť, aby v budúcej vláde nebol Fico, ale Mečiar, Dzurinda odpovedal, že otázka stojí tak, či Slovensko potrebuje kontinuitu politiky od roku 1998. Úlohou koalície je preto podľa neho ju nájsť, lebo "alternatíva pána Fica - to je návrat" a politika populizmu, lacných sľubov a sčasti aj nacionalizmu. Dzurinda tiež pripomenul Ficove slová, že by bol ochotný vládnuť aj s komunistami.
Politológ Kubín sa domnieva, že SDKÚ i HZDS mali svoje motívy, na čo využiť schôdzu. Pre HZDS to bol signál voličom, aby otočili pokles preferencií a pre SDKÚ je zas dôležité, aby spojenectvo s HZDS malo politickú váhu.
"Pre SDKÚ nie je dobré, aby klesala popularita HZDS na úkor Smeru. Toto všetko môže mať totiž dôsledky pre to, okolo akého zoskupenia sa bude zostavovať vláda a budúci premiér." Kubín si tiež myslí, že zvyšné koaličné strany by k dianiu na schôdzi mali zaujať jasný postoj.
Návrh HZDS zo 111 prítomných podporilo len 48 poslancov HZDS, SDKÚ a komunistov. Smer a zvyšok koalície sa zdržali, nehlasovali, prípadne boli proti.
Autor: sp