Investičné možnosti vlani a tento rok

Vklady v bankách

Časy desaťpercentných úrokov v bankách sú už dávno preč. Bankové vklady teraz zarábajú okolo dvoch percent ročne. Na rozdiel od iných foriem investovania ide o istý výnos. Výhodou je aj pomerne vysoká likvidita.

Úročenie bankových vkladov aj v budúcom roku ostane zhruba rovnaké, prípadne nižšie. "Bežné bankové termínované vklady v korunách budú aj v roku 2005 vynášať medzi 2 až 3 percentami ročne. Pri sumách v státisícoch bude výnos bližší nižšej hranici a teda o málo nižší ako v roku 2004. Výnimkou môžu byť špeciálne vklady viazané na vývoj kurzu koruny alebo akciových kurzov, tie však v roku 2004 nepriniesli klientom veľa šťastia. Neviem predpokladať ich konštrukciu na rok 2005 a preto ani ich odporúčať," povedal riaditeľ Symsite Research Vladimír Dohnal. "Pokiaľ ide o bežných ľudí, ktorí nemajú dostatočné vedomosti ani čas na kvalifikované investovanie, aj v roku 2005 bude pretrvávať stav, keď jedinou alternatívou sporenia cez bankové vklady budú životné poisťovne a správcovské spoločnosti," odporúča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri životnom poistení budú podľa neho aj naďalej zaujímavé produkty s jednorazovo plateným poistným, ktoré v kombinácii s poistným krytím môžu pre niektorých klientov znamenať výhodný produkt.

Úročenie bankových vkladov*

Termínované
krátkodobé (do 1 roka) 2,32 %
dlhodobé (1 až 5 rokov) 4,91 %
Úsporné
krátkodobé (do 1 roka) 1,47 %
dlhodobé (1 až 5 rokov) 0,85 %
Netermínované 0,72 %

* priemer za 3. štvrťrok 2004, Zdroj: NBS

Cudzie meny

Kto sa na začiatku minulého roka rozhodol investovať do dolára či eura, prerobil na kurzových zmenách. Investíciou do dolárov na tisíckorunáčke prerobil 135 korún, pri eure bola strata 57 korún. Silnejúca koruna odkrajuje z výnosov aj vo fondoch v cudzích menách.

Investície do cudzích mien bežným ľuďom odborníci neodporúčajú. "Menové kurzy sa totiž nedarí predikovať ani špecializovaným analytikom či bankám," hovorí Vladimír Dohnal, analytik a riaditeľ Symsite Research.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho aj v roku 2005 bude pokračovať posilňovanie slovenskej meny voči euru - asi o 5 percent v nominálnom vyjadrení. "Voči doláru je vývoj koruny veľmi otázny a závisí iba od vývoja kurzu dolára a eura, ktorý je ťažko predikovať," vysvetlil Dohnal. "Preto budú naďalej rizikové investície napríklad do zahraničných akciových trhov, kde zisk z prípadného zhodnotenia akcií môže eliminovať posilnenie slovenskej koruny."

Pre slovenského investora s príjmami aj výdavkami v korunách odporúča investície do aktív denominovaných v korunách. "Iba ako diverzifikáciu by som 15 až 30 percent aktív odporúčal investovať do akciových trhov v dolároch," radí Dohnal.

Kurzové zmeny za rok

január 2004 december 2004
koruna/dolár 32,92 28,496 -13,4 %
koruna/euro 41,161 38,796 -5,75 %
koruna/česká koruna 1,265 1,271 +0,47 %

Podielové fondy

Peňažné korunové fondy sa za rok zhodnotili o 4 až 5 percent. "To je takmer dvojnásobne viac ako na bankových účtoch pri porovnateľnej bezpečnosti," hovorí prezident Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubor Kyselý. Menej zhodnotili peňažné fondy v eurách - o 1,5 až 3 percentá. "Tie však investujú do bezpečných štátnych dlhopisov," pripomína Kyselý. Dolárové si pripísali 0 až 4-percentné zisky. Po vyjadrení v korunách investície do týchto fondov boli stratové.

SkryťVypnúť reklamu

Investori do dlhopisových fondov mohli byť podľa Kyselého minulý rok veľmi spokojní. Zarobili viac ako rok predtým: od 3 až 12 percent. V roku 2003 boli zisky týchto fondov od 3,5 do 4 percent. "Dobre sa darilo najmä fondom, ktoré investovali do dlhopisov strednej a východnej Európy," tvrdí.

Zhodnotenie fondov v eurách sa počítalo nad 10 percent.

Akciovým fondom odborníci predpovedali za minulý rok vyššie nárasty, ako v skutočnosti dosiahli. Vo všeobecnosti sa zisky v tejto skupine fondov pohybovali veľmi rôznorodo v priemere od 0 po 20 percent. Najziskovejším bol ING Viségrad Equity s takmer 50-percentným zhodnotením. Výnimkou neboli ani fondy, ktoré skončili rok v mínuse. Opäť najviac profitovali fondy zamerané na štáty novej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2005 nemal priniesť veľké prekvapenia a zisky fondov by mali pokračovať v súčasnom trende. "Výnosy peňažných fondov by mali byť asi rovnaké ako minulý rok, pri dlhopisových bude záležať najmä na tom, kde budú investované," predpovedá šéf asociácie správcovských spoločností. Podľa odborníkov, budúcnosť je najmä v trhoch východnej a strednej Európy. "Nad akciovými fondmi visí otáznik, väčšina obchodníkov však dúfa v rovnaký rast ako vlani. Veľké turbulencie, ale ani prepady sa neočakávajú," dodal.

Päť najziskovejších fondov

peňažné

výnosnosť fondu za posledný rok

VÚBAM - Peňažný korunový fond 4,93 %
CI - HVB SKK Cash 4,7 %
TAM - Korunový peňažný 4,7 %
SPORO Korunový peňažný fond 4,59 %
TAM - Korunový peňažný dividendový 4,34 %

dlhopisové

výnosnosť fondu za posledný rok

CI - Central Europe Bond (výnosový) 18,17 %
CI - Central Europe Bond (plne rastový) 15,52 %
CI - Global Bond (výnosový) 15,13 %
VÚBAM - Dlhopisový konverg.fond 12,47 % (v SKK)
KBC - Renta Forintrenta 12,22 % (v HUR)

akciové

výnosnosť fondu za posledný rok

ING Viségrad Equity 47,91 % (v SKK)
KBC - Equity Fund Central Europe 44,88 % (v EUR)
KBC - Equity Fund Belgium 26,61 % (v EUR)
Pioneer Funds Global Energy 25,93 % (v USD)
KBC - Equity Fund Flanders 25,54 % (v EUR)

Akcie

Slovenské akcie majú za sebou mimoriadne priaznivý rok v znamení rastu kurzov hlavných akcií. Slovenský akciový index SAX vlani prekonal svoje hodnoty a viackrát siahol až na jedenásťročné maximá. Počas minulého roka posilnil o vyše 83 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac narástla cena akcií rafinérie Slovnaft. Pri kúpe desiatich akcií Slovnaftu v januári pri kurze 1352 korún a ich predajom v decembri sa pri ani nie 14-tisícovej investícii dalo zarobiť viac ako raz toľko - 15 470 korún. Slušne zarobil aj ten, kto investoval do akcií VÚB, pri podobne vysokej investícii zarobil 14 030 korún. Nadpriemerne zarábali aj ostatné akcie SAX-u: OTP Banka, Biotika, Nafta a SES Tlmače.

Ako začať obchodovať s akciami?

S akciami sa obchoduje na burze cenných papierov. Priamy prístup k obchodovaniu na burze majú len obchodníci s cennými papiermi s platnou licenciou a s členstvom na burze. Obchody väčšinou prevádzajú aj bankové domy.

Cestou k obchodovaniu s akciami je nájsť si obchodníka a uzatvoriť s ním zmluvu, ktorá oprávňuje na nákup či predaj akcií. Na účet obchodníka treba zložiť zálohu. Pokyny realizujú vyškolení makléri podľa vašich pokynov. Tí majú za úlohu radiť, informovať o aktuálnych kurzoch a dávať odporúčania, kde investovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zarábali slovenské akcie

kurz kurz percentuálna
v januári v decembri zmena
Slovnaft 1352 Sk 2899 +114 %
VÚB 1450 Sk 2880 + 98 %
OTP Banka 205 300 +46,3 %
Biotika 220 Sk 321 Sk +45,9 %
Nafta 1085 Sk 1500 +38,2 %
SES Tlmače 159 Sk 180 +13,2 %

Nehnuteľnosti

Na investíciach do nehnuteľností, najmä kúpou bytu vo veľkých mestách, sa dalo zarobiť pred pár rokmi. Ceny najmä panelákových bytov asi pred tromi rokmi náhle vyskočili nahor. Cenové šialenstvo okolo nehnuteľností sa vystupňovalo najviac pred vstupom Slovenska do únie. Ceny hnala nahor najmä neopodstanená obava, že po máji 2004 porastú ceny nehnuteľností ešte vyššie vplyvom zahraničného dopytu.

To sa však nepotvrdilo. Už počas minulého roka hodnota starších bytov klesla - v Bratislave panelákové byty zlacneli aj o 100- až 300-tisíc korún.

Kto teda chce kúpiť starší byt, tento rok ho kúpi lacnejšie. Predajachtiví majitelia takýchto bytov už viac ako minulý rok asi nezarobia. Naopak, kto berie kúpu nehnuteľnosti ako investíciu do budúcnosti, mal by sa orientovať na novostavby - najmä byty vo veľkých mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu