Annu z Tvrdošína vlani v máji znásilnili. Na diskotéke, kde bola s kamarátkami, ju cestou na toaletu zdržal jeden zo skupinky mužov. Neskôr ju násilím naložili do auta a v hoteli Skalka v Trstenej prinútili k orálnemu sexu. Ani po ôsmich mesiacoch páchateľ nie je potrestaný.
Vyšetrovateľ z Dolného Kubína hovorí, že prípad je "pred skončením" a že podá návrh na obžalobu Rastislava O. Druhému páchateľovi sa vraj nepodarilo nič dokázať. V aute bol ešte tretí, ktorý šoféroval.
Annini kamaráti a ľudia, ktorí videli, ako ju do auta nakladajú, mlčia, menia výpovede a svedčia v prospech obvineného. "Jednej kamarátke šéf hotela povedal, že ju nahlásil ako svedka a že má povedať veci, ktoré jej povie. Ak nie, uvidí," hovorí matka znásilnenej. "Čo môžeme urobiť, keď sa všetci boja majetných ľudí?"
Po výsluchoch sa Anna pokúsila o samovraždu. Navštívila aj psychológov. Polícia ju poslala na vyšetrenie, či počas danej noci nemala "okno", keďže mala v sebe 0,3 promile alkoholu. "Pred niekoľkými dňami bola na konfrontácii s obžalovaným a takmer sa psychicky zrútila."
Problém je podľa matky v tom, že polícia nekonala razantne. Keby svedkov aj podozrivých vypočuli okamžite, nemali by podľa nej čas sa dohodnúť. Postup vyšetrovateľa preverovala aj policajná inšpekcia, ale žiadne porušenie zákona nezistila.
Podľa hovorcu ministerstva vnútra Borisa Ažaltoviča sa polícia snaží a len v malom zlomku prípadov trvá vyšetrovanie viac ako rok.
Odborníci však upozorňujú, že vyšetrenie trestného činu trvá často aj roky. Najprv prípad rieši polícia, potom ho preskúma prokurátor a nakoniec súdy. Osem mesiacov vôbec nie je veľa, hovorí Monika Grochová zo združenia Fenestra, ktoré pomáha ženám. Problémom je, že ľudia podľa nej nie sú na celé konanie pripravení. Nevedia, že všetko trvá tak dlho.
"Aj preto to trvá tak dlho, lebo celé trestné konanie je príliš formalizované," tvrdí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Nový trestný poriadok, ktorý pripravil, má podľa neho za cieľ zrýchliť trestné konanie. Na otázku, čo by poradil znásilnenej žene, ktorá čaká na potrestanie páchateľa, povedal: "Aby napísala svojim poslancom, že by mali podporiť návrh trestného poriadku."
Anna chce odísť pracovať do zahraničia. "O Slovensku nechcem ani počuť!" hovorí. Anna nevie, čo má robiť a tvrdí, že nemá zmysel žiť v krajine, kde štát nevie potrestať vinníkov. (mož)
Koľko bolo znásilneníPolícia eviduje za minulý rok 224 znásilnení. Z toho objasnila 188. Za objasnené polícia považuje tie, kde obvinila konkrétneho páchateľa.
To, ako sa prípad skončil na prokuratúre alebo na súde, už ďalej neeviduje. Ak súd povie, že páchateľ je nevinný, polícia prípad ďalej vedie ako objasnený trestný čin.
Ministerstvo spravodlivosti eviduje znásilnenia spolu s trestnými činmi sexuálneho násilia, zneužívania a súlože medzi príbuznými. V roku 2003 za tieto trestné činy odsúdili 256 páchateľov. Koľko z nich bolo znásilnení, sa nedá zistiť.
(mož)