V Osvienčime bolo najmenej 1,1 milóna židov. Až 90 percent z nich neprežilo. FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Slovenskí politici oficiálne zareagovali na 60. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim až včera večer. Aj to len premiér Mikuláš Dzurinda a KDH Pavla Hrušovského. Ani jeden politik nevystúpil so zásadným prejavom, neobjavil sa ani náznak ospravedlnenia za slovenskú účasť na holokauste.
Niektorí politici podotkli, že na pietnej spomienke v Poľsku bude predsa prezident Ivan Gašparovič. Nevidia dôvod na ospravedlnenie sa za deportácie Židov zo Slovenska počas druhej svetovej vojny. Odvolávajú sa na deklaráciu Slovenskej národnej rady z roku 1990, v ktorej sa poslanci židovským spoluobčanom už ospravedlnili.
Podľa historikov je pritom slovenská spoluzodpovednosť za vyvražďovanie Židov, Rómov a ostatné nepohodlné skupiny obyvateľstva v Európe nespochybniteľná. Len do najznámejšieho tábora v Osvienčime od nás deportovali približne 50-tisíc Židov, ďalší zomreli v iných táboroch. Vojnu ich prežilo iba zopár. V roku 1939 žilo na Slovensku podľa sčítania ľudu 136-tisíc Židov. Odhaduje sa, že holokaust ich neprežilo 105-tisíc, časť z nich deportovalo Maďarsko.
"Židia, ktorí boli odvlečení, nemali šancu. Nič za nimi nezostalo, iba prach a popol," povedal Jaroslav Franek z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.
Vojnové Slovensko malo aktívnu protižidovskú politiku. Zo Slovenska išiel 25. marca 1942 prvý transport Židov do koncentračného tábora z územia mimo nemeckej ríše. "V tom čase sa ešte nevedelo, že majú byť vyvraždení. Neskôr áno, ale nebol záujem tomu zabrániť," vraví historička Paulína Kuchárová.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že jeho rezort vydá vyhlásenie dnes. Nakoniec zareagovali už včera večer. "Podľa ministra kultúry za ANO Rudolfa Chmela je spoločenská atmosféra zahltená vnútornou politikou a ľudia si širšie súvislosti neuvedomujú.
Vicepremiér Pál Csáky si myslí, že politici by mali udalosť pripomínať, ale oficiálne ospravedlnenie zo slovenskej strany by "možno nemuselo byť". Europoslankyňu za Smer Moniku Beňovú doterajšie mlčanie neprekvapuje. "Dodnes sme sa nevyrovnali s obdobím vojnového slovenského štátu." Na otázku, kedy bude reagovať Smer, Beňová odpovedala: "Hneď zajtra ráno."
(rp, sp)
Ako si pripomínali oslobodenie Osvienčimu
* nemecký kancelár Gerhard Schröder sa stretol s bývalými väzňami koncentračných táborov, hovoril, že vina nepadá len na Adolfa Hitlera, ale aj na obyčajných Nemcov,
* francúzsky prezident Jacques Chirac otvoril obnovený Pamätník holokaustu v Paríži,
* v pondelok prvýkrát na Osvienčim spomínali v OSN, účasť delegátov však nebola veľká. V sídle organizácie je veľká výstava z jeruzalemského Múzea holokaustu.