ký mandát. Podobný postup na "vytlačenie" poslanca z parlamentu už strany na Slovensku použili.
Ruskova ANO ohlásila, že Béreša stiahne z parlamentu potom, ako ho obvinila, že za úplatok chcel sprostredkovať pre istého podnikateľa stretnutie s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Tesne predtým Béreš oznámil, že odchádza z ANO najmä preto, že je nespokojný s Ruskom a že začiatkom februára sa vzdá aj funkcie poslanca.
"Veci sa rýchlejšie vyvinuli a ja už k tomu nemám čo povedať. Každý povedal, čo si myslí a tým sa to pre mňa skončilo," povedal včera Béreš. Líder ANO Pavol Rusko včera len stroho podotkol, že to, čo sa "o ňom dozvedám, ma mrzí a sklamáva".
Je pravdepodobné, že po krátkom čase vláda opäť vymenuje Tótha za štátneho tajomníka a jeho miesto v parlamente už namiesto Béreša zaujme iný člen ANO.
Hoci Béreš chcel čoskoro odísť sám, podpredseda ANO Jirko Malchárek postup strany považuje za správny. "Viktor Béreš na nás narozprával toľko klamstiev, že sme nemohli mať voči nemu dôveru. Je nám úplne jedno, čo avizoval," povedal.
"Vzhľadom na to, že išlo o požiadavku koaličného partnera, na základe koaličnej dohody musíme akceptovať takýto návrh," hovorí o dočasnom Tóthovom odvolaní vicepremiér Pál Csáky. Podľa neho však členovia vlády mali aj pripomienky.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic povedal, že postup bol legitímny, aj keď "nie celkom štandardný". Nevidel však dôvod, prečo by mal namietať.
Malchárek hovorí, že kým ANO nepovie, čo bude ďalej s odvolaným štátnym tajomníkom, je predčasné hovoriť o jeho novom náhradníkovi v parlamente. Ak by sa Tóth vrátil na ministerstvo školstva, podľa zákona o voľbách by mal za neho nastúpiť do parlamentu v poradí ďalší kandidát z volebnej listiny. Je ním Michal Horváth, ktorý pôsobí v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak by Horváth mandát odmietol, ďalšou kandidátkou je Marta Dachová a za ňou bývalý basketbalista Stanislav Kropilák. (sp)