Na chátrajúcej stavbe Domu štátnej správy v centre Trenčína mala vyrásť osemposchodová budova kraja a prokuratúr. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
TRENČÍN - V budúcom sídle úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja mali podľa plánov sídliť i krajská a okresná prokuratúra. Minulý týždeň však prokuratúry od zámeru spoločnej budovy odstúpili. "Generálny prokurátor sa napokon dohodol s ministrom obrany a ten prisľúbil, že pre naše potreby uvoľní ešte v tomto roku vojenskú budovu blízko krajského i okresného súdu," vysvetlila krajská prokurátorka Viera Kováčikova. Prokuratúry by sa tak už v priebehu tohto roka mali pravdepodobne sťahovať do budovy veliteľstva logistiky na Legionárskej ulici.
Samosprávny kraj si tak musí postaviť novú budovu sám. V decembri minulého roka poslanci samosprávneho kraja výstavbou nového sídla súhlasili a v rozpočte na rok 2005 vyčlenili 30 miliónov na projektové práce. Zhruba 200-miliónový úver však bude musieť čerpať až nové zastupiteľstvo, ktoré vyjde z jesenných volieb. Podľa župana Štefana Štefanca by nebolo férové, "aby sme si úver brali pred voľbami a zaťažili tak tých, ktorí prídu po nás".
Plány na výstavbu nového sídla úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa menili už niekoľkokrát. Samosprávny kraj sa najskôr snažil kúpiť stavenisko Domu štátnej správy v centre Trenčína za symbolickú korunu. Na zakonzervovanej stavbe, prezývanej aj Topoliho jama, štát preinvestoval viac ako 107 miliónov korún. Predstavitelia samosprávneho kraja navrhli stavenisko kúpiť za 50-tisíc korún a postaviť na pozemku s rozlohou 3300 štvorcových metrov osemposchodovú budovu, kde by sídlila aj krajská a okresná prokuratúra. Poslanci samosprávneho kraja však nesúhlasili s vysokým úverom, ktorý by si na výstavbu musel úrad požičať. Cenu stavby vtedy odhadoval župan Štefan Štefanec na 300 miliónov korún, zhruba štvrtinu mali zaplatiť zo svojho rozpočtu prokuratúry.
Zastupiteľstvo, ktoré vyjde z jesenných volieb, sa môže rozhodnúť aj inak. "Môžu pristúpiť k náhradnému riešeniu, úrad presunúť napríklad do nejakej našej školy a Topoliho jamu predať," hovorí Štefanec. Úrad podľa neho na takomto riešení nič neprerobí, "keďže za stavenisko zaplatil len symbolickú sumu".
Za vrcholne neseriózny by takýto postup považoval prednosta krajského úradu Daniel Gajdoš. "Dali sme im zmluvné embargo na päť rokov, počas ktorých predaj nepripadá do úvahy," povedal.
(mp)