Slovenská koruna sa posilnila od začiatku minulého roku oproti euru o viac ako šesť percent. Oproti doláru si polepšila o takmer desať percent. To znamená, že ak niektorý fond alebo účet v týchto menách mal nižší výnos, ako je zhodnotenie koruny, investor prerobil.
"Minulý rok investori uprednostnili peňažné a dlhopisové korunové fondy najmä pred fondmi investujúcimi do dlhopisov denominovaných v dolároch. Dôvodom bol predovšetkým postupný pokles hodnoty dolára voči euru aj voči slovenskej korune," povedala hovorkyňa VÚB banky Silvia Nosálová.
Ak napríklad niekto investoval pred rokom 50-tisíc korún do podielového fondu v dolároch, ktorý mal výkon tri percentá, dnes má po prepočte len asi 46 500 korún. Pri investícii do fondu v eurách by dnes mal 48 300 korún. Zástupcovia správcovských spoločností tvrdia, že aj preto väčšina investícií smeruje do korunových fondov.
Hovorca Tatra banky Roman Začka tvrdí, že investovať do podielových fondov v cudzích menách sa oplatí predovšetkým tým, ktorí v danej mene bude aj peniaze potrebovať. Tých sa teda nedotkne prípadné zhodnotenie koruny.
Zisk investorom priniesli len rizikovejšie investície do akciových fondov. Niektoré z nich mali za minulý rok výkonnosť takmer 19 percent, čo v slovenských korunách znamená vyše 12-percentný výnos.
"V súčasnosti sa stále oplatí investovať v korunách, pretože očakávame ďalšie posilňovanie slovenskej meny," vraví predseda predstavenstva spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne Roman Vlček. Pavol Bulla z Pioneer Investment odporúča, aby korunoví investori rozdelili riziko a časť peňazí investovali aj do zahraničných akciových fondov.
PETER CSERNÁK