Napísala to maďarská agentúra MTI v súvislosti s tým, že nedávno Ústav pamäti národa na internete sprístupnil zoznamy bývalých agentov a spolupracovníkov ŠtB na východnom Slovensku.
Podľa straníckych vedení v Prahe a Bratislave vtedajší maďarskí umelci a médiá stále kritickejšie vystupovali proti reálnemu socializmu a stavali sa otvorene na protikomunistické pozície, čo malo silnejúci a nežiaduci ohlas aj v Československu.
László Bukovszky, vedúci archívu ÚPN, pre MTI povedal, že v archíve ŠtB o tom už našiel viac dôkazov.
"Veľmi pozorne sledovali, aké škodlivé následky by mohli mať myšlienky, ktoré sa vtedy dostávali z Maďarska do Československa." Viac z týchto materiálov by mohli byť uložené v zložke "Juh", ktorú vytvorili v roku 1982. "KSČ sa nepáčilo, že sa v Maďarsku začalo podnikať, že sa liberalizovala tlač a verejný život," povedal Bukovszky.
Upozornil, že československé komunistické orgány považovali za škodlivý najmä politický magazín maďarskej televízie Panorama a vystúpenia humoristov. Podrobne monitorovali ich vystúpenia, najmä silvestrovský program maďarskej televízie a rozhlasu. Medzi nájdenými dokumentmi je aj hlásenie agenta Milana o silvestrovskom vystúpení populárneho humoristu Gézu Hofiho, ktorý otvorene kritizoval nedostatky v zásobovaní v socialistických krajinách.
Keď maďarská televízia v magazíne Panorama v druhej polovici 80. rokov odvysielala dlhý rozhovor s Alexandrom Dubčekom, v československých médiách sa rozpútala ostrá kampaň proti "protisocialistickej" Panoráme. (čtk)