Slovenské školy majú od minulého týždňa novú možnosť, ako nadviazať partnerstvá so školami v iných európskych krajinách a skvalitniť vyučovanie vďaka internetu. Európska komisia spustila program eTwinning, ktorý uľahčí komunikáciu žiakov i učiteľov z rôznych krajín v rámci Európskej únie.
Po registrácii na internetovej stránke www.etwinning.net/sk/ získajú učitelia prístup k databáze európskych škôl, v ktorej si môžu nájsť vhodného partnera podľa toho, akým aktivitám sa chcú venovať. Môže ísť napríklad o vyučovanie cudzieho jazyka prostredníctvom komunikácie žiakov s rovesníkmi zo zahraničia, ale učitelia na stránke nájdu aj množstvo ďalších tipov, ako im internet môže pomôcť pri vyučovaní.
Na rozdiel od predchádzajúceho programu Comenius nie je nutná spolupráca minimálne troch škôl, ale stačia dve. Podľa európskeho komisára pre oblasť školstva Jána Figeľa, ktorý eTwinning v sídle Európskej komisie oficiálne predstavil, tak bude pre školy jednoduchšie nájsť si partnera a zároveň sa podporí komunikácia vo viacerých jazykoch namiesto jedného "univerzálneho".
Únia školy zapojené do projektu nepodporí priamou peňažnou dotáciou, ale poskytne pomoc pri školení ich učiteľov a organizácií jednotlivých partnerstiev.
Na spustení projektu v Bruseli sa zúčastnilo aj niekoľko slovenských učiteľov. Podľa Jozefa Medveckého z gymnázia v Dolnom Kubíne bude prínos nového programu najmä v tom, že uľahčí využívanie nových metód vyučovania aj priamo v rámci učebných osnov. "Doteraz sa mnohí obávali, že príde inšpektor a bude ho zaujímať len to, kde sú v tematickom pláne. Odteraz môže byť aj komunikácia žiakov cez internet oficiálnym projektom a učitelia sa do nej môžu bez obáv zapojiť," povedal Medvecký. Podľa neho je napríklad už najvyšší čas pýtať sa slovenčinárov, či už učia aj techniku písania e-mailov alebo spôsoby citovania z internetu. Projekt bude mať význam aj pre zvyšovanie informačnej gramotnosti samotných učiteľov.
Riaditeľka gymnázia v Skalici Božena Stúpalová si myslí, že eTwinning môže byť prospešný aj pre manažment škôl, ktorý si môže vymieňať skúsenosti s kolegami v zahraničí. Zuzana Kudzejová z gymnázia v Humennom zasa ako jeden z prínosov uviedla možnosť "zviditeľniť aj náš 'ďaleký východ' v Európe".
Európska únia dúfa, že do dvoch rokov bude v projekte zapojených desať percent všetkých európskych škôl a podľa Jána Figeľa bude pre školy čoskoro otázkou prestíže, aby boli súčasťou eTwinningu.
Podľa Figeľa sa vzdelávanie v súčasnosti dostáva medzi najväčšie priority Európskej únie a v jej rozpočte na najbližšie roky zrejme únia v porovnaní s minulosťou pridá najviac financií práve do tejto oblasti.
www.etwinning.sk
Autor: TOMÁŠ BELLA, Brusel - Bratislava