Už o necelý týždeň žiaci základných a stredných škôl prinesú domov polročné vysvedčenia. U rodičov badať zvýšený záujem o výsledky dieťaťa v škole. "Pritom počas klasifikačného obdobia sa mnohí o deti zaujímajú len sporadicky, nechodia na schôdzky rodičovského združenia, individuálne pohovory či dni otvorených dverí," hovorí Emília Trebuľová, riaditeľka ZŠ v Hriňovej. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
V domácnostiach školopovinných detí sa v týchto dňoch hovorí o tom, aké bude polročné vysvedčenie. To dostanú žiaci na budúci pondelok. V utorok budú mať žiaci deň voľna - polročné prázdniny.
Známky by už mali byť uzavreté. "Pripravila som sa na zlé správy, dcéra zrejme bude mať problémy so známkou zo správania, zhoršila sa vo fyzike i chémii," povzdychne si Lívia Harnová, matka šiestačky Simony. Tá doma tvrdí, že všetko vie. "Pri odpovedi však zrazu zistí, že nevie súvisle odpovedať, stále používa len oný a oného, a výsledkom je horšia známka. Budeme dúfať, že to nebude najhoršie," vraví Harnová.
Ilona Majerová, matka gymnazistu, od vysvedčenia neočakáva "žiadne väčšie šoky", keďže tie mali pred dvoma rokmi, keď synovi hrozili štvorky. "Teraz sa už viac snaží, aj ho častejšie kontrolujem," vraví matka. Podľa nej má syn problémy s nesústredenosťou. "Na písomke mu 'vypadne' otázka, prepočuje, čo sa ho pýtajú. Niektoré predmety som už zabalila, napríklad slovenčinu, lebo syn bez problémov napíše Kristus s tvrdým y. Už sa tým netrápim."
V rodine Machajovcov z Michaloviec vládnu trocha stresy, keďže syn stredoškolák im známky neprezrádza. "Občas len donesie poznámku, že mu z toho či onoho predmetu hrozí päťka, ale inak o jeho prospechu veľa nevieme," priznáva Mária Machajová.
Blížiace sa vysvedčenia v uplynulých dňoch spôsobili, že do škôl chodili aj rodičia, ktorí sa tu často neukazujú. "Kontakt rodičov so školou sa pred vysvedčeniami zintenzívňuje. Už v predstihu pred klasifikačnou poradou mávame rodičovské združenia, a tiež poskytujeme konzultačné hodiny," povedala SME riaditeľka 1. ZŠ v Leviciach Božena Papšová. Dodala, že každé dieťa má svoje vlastné portfólio, takže rodič si môže pozrieť, ako celý rok pracovalo a aký malo prospech. Žiaci v triede pre mimoriadne nadané deti si vypracúvajú aj vlastné sebahodnotiace vysvedčenia, ktoré rodičia veľmi vítajú.
S ostrým alebo nepríjemným správaním rodičov v škole nemajú skúsenosti. "Skôr nás trápi osud detí z málo podnetných rodín, ktoré by možno mali na viac, ale tým, že ich rodičia doma nerozvíjajú, ostávajú na nižšej úrovni, než akú by mohli dosiahnuť," vraví Papšová.
Ani na ZŠ Košická v Bratislave nepociťujú počas obdobia vysvedčení problémy. "Keďže komunikujeme s rodičmi žiakov pravidelne počas celého školského roka, alebo podľa potreby, nie je ich obliehanie v predklasifikačnom období nijako výrazné," povedala riaditeľka školy Alena Oravcová.
Hoci si rodičia často ťažkajú, že učitelia sú prísni, skôr opak je pravdou. Školská inšpekcia totiž v testovaní podľa vzdelávacích štandardov zistila, že vedomosti žiakov sú o jeden až dva stupne horšie, ako ich známky. Učitelia sa im teda snažia skôr prilepšiť, ako pohoršiť.