Výber nového ukrajinského lídra naznačil, že vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou načali novú éru.
Juščenko sa do Moskvy vybral deň po inaugurácii a Tymošenkovej nominácia symbolizuje, že rusko-ukrajinské vzťahy už nebudú pokračovať v nadštandardnej atmosfére, ako to bolo počas vlády Leonida Kučmu.
Juščenkovo načasovanie, kedy oznámiť, koho vybral do premiérskeho úradu, je mimoriadne pikantnou záležitosťou. Kontroverzná líderka opozície Tymošenková je pozorovateľmi vnímaná ako hnacia sila "oranžovej revolúcie". Výsledkom bolo, že sa prezidentom nakoniec nestal prokremeľský kandidát a expremiér Viktor Janukovyč, ale prozápadný šéf opozície Juščenko.
Na Tymošenkovú je v Rusku uvalený zatykač za údajné pašovanie plynu a podplácanie ruských úradníkov a generálov. Mala sa o to pokúšať v deväťdesiatych rokoch, keď s manželom Oleksandrom viedla spoločnosť Jednotné energetické systémy Ukrajiny, ktorá dovážala energiu z Ruska. V roku 2001 strávila na Ukrajine niekoľko týždňov vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenia z korupcie a sprenevery. Tymošenková všetky obvinenia odmieta.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý prišiel počas volebnej kampane dvakrát na Ukrajinu, aby podporil Janukovyčovu kandidatúru, včera Juščenkovi povedal, že tak urobil na žiadosť odchádzajúceho prezidenta Kučmu. Podľa analytikov však Putin podporoval Janukovyča oveľa skôr a zreteľnejšie ako Kučma. Krátko po sfalšovanom druhom kole Janukovyčovi ako jeden z mála svetových lídrov zagratuloval k víťazstvu.
"Rusko sa nikdy neuchyľovalo k používaniu nečestných praktík v postsovietskom regióne," povedal Putin. Svojho kolegu ubezpečil, že nové vedenie Ukrajiny nebude spochybňovať. Juščenko mu oplatil slovami, že "Rusko je večným strategickým partnerom", čo má dokazovať fakt, že na prvú cestu do zahraničia sa vybral práve do Moskvy. (rek)