Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka kritizuje celý západný svet. Naposledy sa Bielorusko ocitlo na zozname "bášt tyranie" novej ministerky zahraničných vecí USA Condoleezzy Riceovej. Na fotografii z minulého roku v Prahe protestuje proti režimu skupina Bielorusov žijúcich v Českej republike. FOTO - ČTK
Medzi Bieloruskom a Českom vypukla diplomatická vojna. Na začiatku bolo rande českého diplomata s mladíkom a na konci vyhostenie diplomatov na obidvoch stranách a stiahnutie chargé d'affaires na konzultácie.
Režim Alexandra Lukašenka pozerá do Česka s nevôľou od roku 2002, keď Praha neudelila bieloruskému prezidentovi víza na summit NATO. Minsk tiež dráždi oficiálna česká podpora bieloruskej demokratickej opozícii.
Keď bieloruská tajná služba KGB získala zábery, ako sa český atašé Pavel Křivohlavý bozkáva s neplnoletými mladíkmi, jej agenti začali pracovať na diskreditácii. Plán vyvrcholil minulý týždeň v stredu večer, keď bieloruskí policajti "nachytali" diplomata, ako v známej reštaurácii Pečky Lavočky v Minsku popíja alkohol so sedemnásťročným mládencom.
Podľa bieloruského Trestného zákonníka diplomat spáchal trestný čin. Nehľadiac na diplomatickú imunitu Křivohlavého zadržali a o niekoľko hodín prepustili. V piatok si už vedúci českej diplomatickej misie prebral protestnú nótu, v ktorej bieloruské ministerstvo zahraničia Křivohlavého označilo za "personu non grata." Do 24 hodín mal opustiť krajinu.
Praha zareagovala razantne. V ten istý deň vyhostila bieloruskú diplomatku a na konzultácie domov povolala chargé d'affaires z Bieloruska. Podľa českého ministerstva zahraničných vecí bieloruské úrady konali v rozpore s medzinárodným právom, nerešpektovali diplomatickú imunitu a Křivohlavý nespravil nič nezákonné. Nepáčilo sa im ani rýchle vyhostenie. "Aj špiónom dávajú na odchod aspoň jeden týždeň," povedal tajomník ministerstva zahraničia Petr Kolář. "To, čo tvrdia Bielorusi, je nedôveryhodné," povedal šéf českej diplomacie Cyril Svoboda. "Každý si vie predstaviť, ako sa v komunistickej minulosti manipulovalo s informáciami, ako ľudí diskreditovali."
Poklesok českého diplomata sa stal v Bielorusku udalosťou čísla jeden. "Bez ohľadu na to, ako veci skutočne prebehli, mnohé svedčí o tom, že ide o akciu tajných služieb," napísala v Lidových novinách redaktorka rádia Slobodná Európa Natallia Sudliankova.
Kompromitujúce zábery českého diplomata opakovali štátom ovládané televízie niekoľkokrát denne. "Na záberoch zreteľne vidno, ako sa český diplomat objíma a bozkáva s mladíkmi," povedal SME o reportáži bieloruskej televízie ONT divák, ktorý si želal zostať v anonymite. Bezpečnostné zložky podľa ONT sledovali Křivohlavého dlho. "Neraz ho pozorovali v spoločnosti neplnoletých pri konzumácii alkoholických nápojov a mileneckých bozkoch," uviedla ONT. Reportáž ukončila takto: "Západ sa snaží do Bieloruska exportovať takýto typ demokracie."
Křivohlavý: Propaganda môže všetko
Zábery českého diplomata Pavla Křivohlavého ako sa bozkáva s mladíkmi, vyvolali v krajine aféru, ktorú Lukašenkov režim využil na kritiku západných krajín. Podľa českého ministra zahraničných vecí Cyrila Svobodu ide o propagandu nedemokratického režimu. "Ničoho som sa nedopustil a nikdy mi nebolo podané žiadne obvinenie, mám absolútne čisté svedomie. Propaganda a KGB dokáže urobiť čokoľvek," obhajoval sa včera Křivohlavý. V reportáži štátnej televízie sa objavili aj výpovede dospievajúcich chlapcov so zmeneným hlasom a zakrytými tvárami, čo mali potvrdiť, že mali s diplomatom homosexuálny styk. Podľa diplomata ide o klamstvá a výmysly. Nikto z jeho spoločníkov podľa neho nebol taký mladý, aby sa dopustil porušenia zákona. Podľa nemenovaného zdroja SME mal Křivohlavý na českej ambasáde na starosti okrem ekonomických aj bezpečnostné záležitosti. Problém mu nakoniec urobili všade prítomné skryté kamery, ktoré sledujú dianie vo všetkých obľúbených reštauráciách či hoteloch v Minsku. (čtk, rek)