BRATISLAVA - Platenie eurami aj v slovenských obchodoch či reštauráciach je už pomaly bežná prax. Cenovky na tovare v inej mene ako v korune sú však vzácnosťou. Obchodníci majú zvyčajne vyvesený len kurz, podľa ktorého nákup prepočítajú. Ceny priamo v eurách uvádzajú len niektoré reštaurácie na jedálnom lístku. Robia tak aj mnohé hotely.
Pri možnosti platby eurom zákon povinnosť zverejňovať dvojité ceny neprikazuje. Tie budú povinné až tesne pred zavedením eura. O aké obdobie pôjde, centrálna banka ešte nestanovila. "Uvažuje sa, že to bude minimálne pol roka pred a po zavedení eura," povedal Igor Barát, hovorca Národnej banky Slovenska. Ceny v eurách budú určené podľa konverzného kurzu, ktorý by mal byť v tom čase už známy.
Zákon nateraz neurčuje ani to, aký kurz má obchodník použiť pri prepočítaní hodnoty nákupu na eurá. "Je na podnikateľovi, aký kurz určí. Vychádza len z toho, či je pre zákazníka akceptovateľný. Prax však ukazuje, že kurzy v obchodoch sa približujú aktuálnym kurzom," hovorí Barát. Ak by takým nebol, zákazník sa sťažovať nemôže. "Ide onadštandardnú službu zákazníkovi a nikto ho platiť eurom nenúti," dodáva hovorca NBS.
Devízový zákon zaväzuje obchodníkov k tomu, aby používali rovnaký kurz pri platení tovaru eurom i pri výdavku v korunách, ak zákazníkovi vydávajú z väčšej euro bankovky. "Nesmie sa teda použiť iný kurz pre nákup a iný pre predaj cudzej meny, tak ako to robia banky. Išlo by už totiž o zmenárenské služby a takýto zisk by bol neprípustný," upozornil Barát.
Obchodník je, samozrejme, povinný aj pri platení eurom vydať blok o zaplatení. Na to potrebuje pokladnicu, ktorej program dovoľuje každý deň načítať do pamäte aktuálny kurzový lístok. Potom sú na bloku aj kurzové prepočty. Investícia do softvéru však mnohých majiteľov obchodov odrádza od toho, aby prijímali aj eurá.
Niektorí predajcovia zaviedli na platbu v eurách isté obmedzenia. Zaznamenali totiž, že zákazníci to využívali na zamieňanie peňazí - napríklad tak, že pri malom nákupe platili eurobankovkami vysokej hodnoty, aby dostali výdavok v korunách. Napríklad v obchodnej sieti Tesco preto platí obmedzenie, že nemožno platiť bankovkou s vyššou hodnotou, ako je dvojnásobok celkovej hodnoty nákupu.
(tc)