BRATISLAVA – Od apríla budúceho roku bude verejnou informáciou, kto a koľko dostane od štátu z dotácií v celkovej výške asi 14 miliárd korún ročne. Tento nový systém informovania by malo zabezpečiť nariadenie vlády, ak ho tá schváli.
Vicepremiér Ivan Mikloš verí, že tento návrh vo vláde prejde hladko: „Predpokladám širokú a úplnú podporu vládnej koalície.“
Problém so zverejňovaním dotácií mali viaceré ministerstvá, okrem iných aj Koncošovo ministerstvo pôdohospodárstva. Ivan Mikloš pred niekoľkými týždňami vyzval ministra Pavla Koncoša osobným listom, aby prehodnotil svoj negatívny postoj a vydal pokyn zverejniť, komu dotácie v hodnote vyše 10 miliárd korún poskytlo jeho ministerstvo. Tieto údaje totiž Koncošovi úradníci odmietli sprístupniť redaktorovi SME.
„Som rád, že minister Koncoš pozitívne reagoval na našu výzvu a rozhodol sa informácie zverejniť. Iste nechal vec posúdiť právnikmi a predpokladám, že nenarazil na žiadnu právnu bariéru,“ povedal Mikloš.
Napriek vyhláseniam ministra v médiách redaktor SME požadované informácie doteraz nedostal.
Nový model informovania o dotáciách by mal platiť od 1. apríla 2002, odkedy bude účinná novela zákona o rozpočtových pravidlách.
Okrem prehľadných informácií pre možných žiadateľov o dotácie sa budú na internete zverejňovať aj podrobné údaje o pridelených (ale aj zamietnutých) financiách. Zverejnené budú aj výsledky kontrol efektívnosti využitia podpory. Pri dotáciách, ktoré sa neudeľujú automaticky po splnení kritérií, bude zverejnené aj zloženie komisií, ktoré o výbere žiadateľov rozhodovali.
Odborníci z protikorupčnej jednotky vyhodnotili, že doterajšie poskytovanie štátnych dotácií „sa javí ako vysoko anonymný, informačne neprehľadný, ťažko dostupný, legislatívne slabo zvládnutý netransparentný proces, ktorý vytvára prostredie priaznivé pre vznik korupcie a klientelizmu“.
PETER KUNDER