Aj pohyb prezrádza zdravotný stav a náladu zvieraťa. FOTO - ARCHÍV |
K základným prvkom posudzovania zdravotného stavu zvierat patrí hodnotenie kože, srsti, viditeľných slizníc, výživného stavu, chuti prijímať krmivo a triasu (telesná teplota, pulz, dych). Poznanie týchto hodnôt umožňuje včas odhaliť prípadné ochorenie a zvoliť vhodný liečebný postup. Prvé dojmy o zvierati si však utvárame aj podľa jeho správania.
Vzorec správania závisí, samozrejme, od druhu zvieraťa, od plemena, ale aj od veku (mláďa, dospelé alebo staršie zviera), fyziologického stavu (gravidita, odchov mláďat), ročného obdobia (zima, horúčavy) a podobne. Pre jednotlivé druhy sú pritom charakteristické všeobecné prejavy správania sa.
Zdravé zviera je čulé, má jasný výraz očí, primerane rýchlo reaguje na podnety z okolia, vstáva, líha si a pohybuje sa typickým spôsobom, má charakteristické hlasové prejavy.
Choré zviera býva apatické, ospalé, menej sa pohybuje, nezaujíma sa o krmivo, alebo - naopak - vyznačuje sa zvýšenou dráždivosťou až agresívnosťou. Zmena správania závisí od druhu a stupňa ochorenia.
Vieme, že napríklad pes dáva majiteľovi najavo svoje pocity prostredníctvom takzvanej reči tela. Ak je podráždený či neočakávane agresívny, alebo, naopak, nezvyčajne krotký, dezorientovaný, môže trpieť bolesťou, je chorý, prekonal úraz, prežíva šok.
Na bolesť či ochorenie reaguje podobne aj mačka. Môže byť nadmieru utlmená, skrýva sa na tmavom mieste, alebo je podráždená až agresívna.
Ak hydina prestáva počas dňa zháňať potravu a zdržiava sa mimo kŕdľa, opäť to signalizuje narušenie rovnováhy organizmu. Aj strata záujmu o čistotu a úpravu srsti alebo peria je jedným z výrazných príznakov zdravotnej disharmónie.
Väčšina majiteľov pozná správanie svojich zvierat do najmenších detailov. Vie predvídať aj to, ako zareagujú na určitý podnet. To všetko patrí k takzvanej chovateľskej abecede. Je dobré registrovať odchýlky v uvedenom smere, pretože sa môžu spájať so zmenou zdravotného stavu.
Autor: MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ