ila víťaza. Nemecká spoločnosť RWE Gas preplatila ostatných uchádzačov ponukou 133 miliárd českých korún. Cena zároveň prekonala očakávania vlády, ktorá chcela za plynárenstvo získať 80 až 100 miliárd českých korún. RWE v tendri zvíťazila aj napriek tomu, že jej pozícia sa zdala oslabená po tom, čo zo spoločného konzorcia vycúvala nemecká spoločnosť Wintherstall Gas. Ostatní záujemcovia boli zo súťaže vylúčení údajne pre pripomienky ku kúpnej zmluve. Neuspeli hneď dve silné konzorciá - nemecký E.ON s americkým DUKE Energy, ako aj Gaz de France a Ruhrgas, ktoré na poslednú chvíľu opustil taliansky Snam. V pozadí vyčkával ruský Gazprom, ktorý chcel s európskym konzorciom spolupracovať v prípade jeho víťazstva.
Rozpačito prijala česká tlač rozhodnutie o predaji petrochemického holdingu Unipetrol v prospech domáceho Agrofertu. V jeho čele stojí slovenský a teraz už aj český občan Andrej Babiš, pričom firmu v tendri podporovalo americké Conoco. Ponuka Agrofertu nebola najvyššia, firma ponúkla 12 miliárd českých korún. Britská Rotch Energy, ktorá ponúkla 14,6 miliardy, preto žiadala vládu o vysvetlenie. Premiér Miloš Zeman Britom odkázal, že Agrofert je skutočným strategickým investorom, zatiaľ čo Rotch Energy označil za priekupníka.
Zatiaľ neúspešne sa skončila privatizácia, od ktorej očakáva český kabinet najviac. O elektroenergetiku, ktorá zahŕňa výrobcu elektriny ČEZ a šiestich distribútorov, sa prihlásili Electricité de France (EdF) a taliansky Enel. Podľa dostupných informácií Enel ponúkol viac ako 140 miliárd a EdF o zhruba desať percent viac.
Vláda ich však vyzvala, aby ponúkané ceny zvýšili na minimálne 200 miliárd českých korún. Analytici tvrdia, že táto suma je nereálna, ich odhad je 180 miliárd. Pokiaľ však nové ponuky nesplnia predstavy vlády, tá je odhodlaná tender zrušiť.
(tom, čtk)