Naďalej nie je jasné, kde bin Ládin zmizol. Pri pátraní sťažuje antitalibanským vojakom situáciu aj husté sneženie. Podľa CNN prehliadajú jaskyňu za jaskyňou. Väčšina si však myslí, že bin Ládin v kopcoch vo východnom Afganistane už nie je. Miestni kmeňoví bojovníci odtiaľ začali sťahovať ťažkú techniku. Spojené štáty však včera opäť obnovili bombardovanie Tora Bory. V jaskyniach sa ešte stále skrývajú teroristi z al-Káidy. Väčšina z nich sa však vzdala. Podľa pozorovateľov to je dôkazom, že tam už bin Ládin nie je.
Afganské spravodajské zdroje sa naďalej domnievajú, že vodca Talibanu mulláh Umar sa skrýva v oblasti okolo mesta Baghrám. Paštunské kmene sa pripravovali na útok.
Do južného Afganistanu medzitým prileteli agenti FBI. Ich úlohou je vypočuť zajatých bojovníkov al-Káidy. Agenti FBI budú vypočúvať aj bojovníkov, ktorým sa podarilo utiecť do susedného Pakistanu. Tam ich zajala pakistanská armáda.
Napätie v Afganistane náhle stúplo po tom, čo hovorca americkej námornej pechoty v juhoafganskom Kandaháre informoval, že na dve americké lietadlá C-130 prvý raz od začiatku operácie vypálili rakety zem-vzduch. O niekoľko hodín neskôr to však Pentagon poprel a celú záležitosť vysvetlil tým, že piloti lietadiel si poplietli odpálenie rakiet s paľbou zo strelných zbraní malého kalibru.
V Kábule dosiahli pokrok v náročných rozhovoroch o rozmiestnení medzinárodných bezpečnostných síl s mandátom OSN. Afganské ministerstvo obrany v zásade súhlasilo s tým, že medzinárodné sily budú mať päťtisíc vojakov. Nezhody panujú okolo toho, aké úlohy majú mať tieto sily, ktorých vytvorenie predpokladajú dohody uzavreté 5. decembra pri Bonne na medziafganskej konferencii.
Prvé oddiely medzinárodných síl, ktoré má viesť Británia, majú do Afganistanu doraziť v sobotu, keď má byť do úradu oficiálne uvedená dočasná afganská vláda premiéra Hamída Karzaia.
Londýn predpokladá, že do misie v Afganistane vyšle asi 1500 vojakov, účasť v medzinárodnom mierovom zbore už ohlásili ďalšie krajiny ako Argentína, Austrália, Česká republika, Kanada, Jordánsko, Malajzia, Nový Zéland, Turecko i ďalšie štáty Európskej únie.
V Bruseli zároveň Európska komisia uvoľnila 11,6 milióna eur pre medzinárodné organizácie, ktoré sa budú v Afganistane starať o zdravie ľudí, rozvoj poľnohospodárstva, obnovu dodávok pitnej vody a o vzdelávanie mládeže. (čtk, r)