
Za plotom utečeneckého tábora stojí jeden z utečencov z lode Tampa, ktorý skončil v imigračnom tábore na ostrove Nauru. FOTO - ČTK/AP
CANBERRA – Žiadatelia o azyl sa včera vzbúrili v jednom z najkontroverznejších austrálskych vnútrozemských zberných stredísk. V utečeneckom tábore Woomera, najväčšom v Austrálii, jeho obyvatelia založili požiar, ktorý poškodil 15 budov. „Len čo sa ohne rozhoreli, zadržiavaní sa zhromaždili a hádzali kamene, stoličky a ďalšie predmety do zamestnancov. Chceli im zabrániť zahasiť plamene,“ oznámil hovorca tábora.
Zamestnanci tábora po vypuknutí požiaru utiekli. „V istej chvíli vzbúrenci zastavili dozorcu a bránili mu dostať sa do bezpečia, takže mu museli pomôcť kolegovia,“ dodáva hovorca. Z 949 obyvateľov tábora - žiadateľov o azyl - nebol nikto zranený. Plamene do dvoch hodín uhasili, no päť budov - tri ubytovne, jedáleň a výpočtové stredisko - zhoreli.
Protest sa začal ako pokojná demonštrácia žien a detí. Demonštranti skandovali víza, víza, víza! „Keď si myslia, že zapaľovaním budov získajú víza, tragicky sa mýlia,“ povedal Daryl William, minister pre prisťahovalectvo.
Požiare, vzbury a úteky žiadateľov o azyl, beznádejne čakajúcich na austrálske víza, sú v Woomere pomerne časté. Od 20. novembra tu založili sedem požiarov, ktoré spôsobili na zariadení tábora škodu 1,5 milióna austrálskych dolárov. Včerajšia vzbura však bola zo všetkých najhoršia.
Woomera je jedným zo šiestich táborov v Austrálii, kde sú ubytované osoby, ktoré vstúpili na austrálske územie ilegálne alebo sa tam zdržiavali po tom, čo sa im skončila platnosť víz. Ilegálnych prisťahovalcov Austrália automaticky posiela do týchto stredísk pripomínajúcich väzenie. Posúdenie ich žiadostí trvá zvyčajne celé roky - a odpoveďou býva väčšinou zamietnutie.
Woomera je izolovaný tábor na odľahlom mieste, vzdialenom 475 km od Adelaide. Najmenšie incidenty sa tu často menia na nepokoje. Proti azylantom v minulosti úrady už viackrát zasiahli vodnými delami a slzným plynom. Minulý rok z Woomery utieklo viac ako 500 azylantov, ktorí zorganizovali štrajk pred supermarketom v neďalekom meste na protest proti neľudským podmienkam v tábore.
„Problémy súvisia s touto lokalitou, človek sa tu cíti ako niekde na Mesiaci. Je to prostredie, kde sa ľudia uchyľujú k zúfalým činom,“ hovorí šéfka komise pre utečencov Margaret Piperová. „Keď sa niečo stane, zasiahnu bezpečnostné sily a tie napätie ešte viac vyostrujú,“ dodáva.
Austrálsky systém povinnej internácie je jedným z najprísnejších na svete a často býva terčom medzinárodnej kritiky. Austrálske súdy tento rok zaznamenali šesť sťažností aktivistov na ochranu ľudských práv - posledné z tohto týždňa sa týka väznenia detí. Tento princíp zapadá politiky „konečnej kapacity“, podľa ktorej Austrália už nie je schopná prijať ďalších obyvateľov a ktorá sa teší podpore širokej verejnosti.
Popularita premiéra Johna Howarda v auguste značne vzrástla, keď poslal preč stroskotancov z lode Tampa so žiadateľmi o azyl a zariadil ich presun na tichomorské ostrovy. Ročne pripláva do Austrálie ilegálne asi 5000 ľudí. (reuters, kl)