
Indický pohraničník zatiaľ pakistanskú hranicu iba sleduje. Predstavitelia jeho krajiny chcú ale zaútočiť na údajné teroristické základne v Pakistane. FOTO - TASR/EPA
nedávny samovražedný útok na indický parlament. Zahynulo pri ňom trinásť ľudí vrátane piatich útočníkov. India z útoku formálne obvinila Pakistan a vyhlásila, že „pripravuje odvetné opatrenia“.
Vádžpejí v Bushových stopách
Islamabad oznámil, že je ochotný zúčastniť sa na spoločnom vyšetrení tragických udalostí v indickom parlamente, ktoré bez mihnutia oka označil za „teroristický čin“.
Indická vláda je však pod tlakom verejnej mienky, ktorá žiada odvetu. Naí Dillí zatiaľ bez predloženia dôkazov hovorí, že za útokom stáli dve islamistické prokašmírske organizácie sídliace v Pakistane - Laškare tajjaba a Džajš-e-Muhammad, ktoré podľa Adváního podporuje pakistanská spravodajská služba ISI. Tieto obvinenia India opiera o zistenie, že útočníci boli pakistanskými občanmi. Najľudnatejšia demokratická krajina sveta sa tak snaží kopírovať reakcie sveta po udalostiach 11. septembra - USA zaútočili aj bez predloženia stopercentných dôkazov.
Nepriateľom Indie však nie je Taliban, ale Pakistan, ktorý ponúka účasť na spoločnom vyšetrovaní. Ak sa potvrdí účasť Pakistancov na útoku, je ochotný zasiahnuť. India chce však vyšetrovať sama. Premiér Atal Bihári Vádžpejí to zdôvodnil faktom, že „útok sa odohral na našom (indickom) území“.
Oko za oko
Prípad Kašmíru je starý ako oba štáty. Obe strany, ktoré si zadovážili aj jadrové zbrane, už tradične v prípade náznaku terorizmu aktivizujú celú armádu na spoločných hraniciach. Obe strany tiež vedia, že jadrové rakety sú zbraňou politickou, a nie vojenskou.
Ak teda indický premiér žiada „taký trest, aký bol zločin“, chce pod tlakom verejnosti opäť pritiahnuť pozornosť svetovej politiky do Kašmíru. Logicky tak robí v čase, keď je akýkoľvek konflikt v blízkosti Afganistanu rizikom. Jeho poradcovia pritom dobre vedia, že USA sa budú snažiť Islamabad prinútiť, aby proti kašmírskym nespratníkom zasiahol.
V čase, keď sa na juhoázijskej mocenskej šachovnici zmenil pomer moci a vplyv Pakistanu s odchodom Talibanu klesol, bola takáto kalkulácia Indie iba otázkou času. India pripomína, že Pakistan je „teokratickým štátom, ktorý nemôže zniesť prítomnosť demokratického suseda (Indie), ktorého pozícia v medzinárodnom spoločenstve neustále silnie“.
Tieto trúfalé slová zrejme prebudili amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý svalnaté reči na oboch stranách označil za nebezpečné. Indiu vyzval, aby pred vyhláseniami dokončila vyšetrovanie, a Pakistan na spoluprácu.