Rezort Ivana Mikloša si ďalšie smerovanie predstavuje ako ekonomiku založenú na vedomostiach, vzdelaní a inováciách (tzv. vedomostná ekonomika). Tá by mala byť cieľom Slovenska bez ohľadu na budúcu vládnu garnitúru.
Šéf opozičnej strany Smer Robert Fico súhlasí s cieľom, aby budúcou konkurenčnou výhodou nebola lacná, ale kvalitná pracovná sila tak, ako to predpokladá Miklošova stratégia. Pochybuje však o tom, či je možná zhoda na nástrojoch, akými to dosiahnuť. "Nesúhlasím s tým, že správna je len neoliberálna reforma. Výhrady máme aj k spoplatneniu školstva a doprivatizácii podnikov tak, ako sa predpokladá," poznamenal.
Šéf HZDS-ĽS Mečiar svoj postoj vyjadril slovami, že "budúce voľby nemusia byť katastrofou, kontinuita je možná a prienik programov reálny".
Prioritami stratégie sú ľudské zdroje a vzdelávanie, informačná spoločnosť, podnikateľské prostredie a veda, výskum a inovácie. Vedomostná ekonomika sa má financovať z troch zdrojov, a to zo štátneho rozpočtu a iných verejných rozpočtov, zdrojov Európskej únie a súkromných zdrojov. Schválená by mala byť v nasledujúcich týždňoch. Napĺňanie jej cieľov závisí podľa ministra financií Ivana Mikloša najmä od toho, či v nej bude pokračovať aj budúca vláda. "Ak by sa napríklad zrušila daňová reforma, ako to chce pán Fico, tak celkom určite by to malo negatívne dôsledky na ekonomický rast, prílev zahraničných investícií a vznik pracovných miest. Celkom určite by to obmedzilo rozpočtové zdroje na podporu znalostnej ekonomiky," upozornil.
Riaditeľ Svetovej banky pre strednú Európu a pobaltské štáty Roger Grawe si myslí, že stratégia je založená na dobrých základoch, ktoré sú vsadené do ekonomických reforiem a ekonomickej reality Slovenska. "Vytvorenie stratégie je prirodzeným vývojom Slovenska, ktoré je lídrom v zavádzaní reforiem," povedal Grawe. (tc)